Zamítnutí hypotéky: Tyto důvody jsou nejčastější

Peníze

Autor: Shutterstock.com

Koupili jste si z posledních finančních rezerv pozemek a rádi byste začali stavět. Klasická situace, do které se dostane spousta mladých rodin, případně jednotlivců. Počátky realizace jakéhokoli záměru ale nemusejí být vůbec jednoduché. Důvodů by se našlo hned několik.

Tím nejzávažnějším ovšem takřka pokaždé bývají finanční prostředky. Jen málokterý člověk má do začátku takovou hotovost, aby dokázal financovat kompletně celý záměr. Z tohoto důvodu saháme po půjčkách na bydlení, z nichž hlavní roli hrávají hypotéky. Proč také ne? Vždyť se jedná o specializované úvěry určené právě pro financování bydlení. Ne vždy se ale setkáme s tím, že hypotéka bude odsouhlasena. Důvodů může být hned několik. Právě proto se zaměříme na 3 nejznámější.

Žadatel nenabídne potřebnou bonitu

Hlavním ukazatelem banky i nebankovních společností při realizaci hypotéky je bezesporu schopnost žadatele dostát svým závazkům. Ta bývá označována jako bonita. Je-li prokázána v dostatečné míře, může být realizována půjčka ihned. Jaké jsou tedy hlavní požadavky většiny poskytovatelů? Potřebují především doklad o pravidelném příjmu žadatele. Ten je pro ně jakýmsi základním předpokladem, že bude mít z čeho splácet. Důležitý je i fakt, jestli má žadatel v zaměstnání smlouvu na dobu neurčitou. Tato skutečnost také do značné míry ovlivní rozhodnutí poskytovatele. Z ostatních okolností zajímají banku či nebankovní společnost také třeba:

  • dosažené vzdělání,
  • rodinný stav,
  • pohlaví,
  • věk žadatele.

Vyřešení nízké bonity bývá složité. Mnohdy pomůže třeba ručitel. Jinde je třeba vybrat hypotéku s benevolentnějšími podmínkami pro půjčení.

Jeden jediný žadatel

Heslo hovořící o tom, že ve dvou se to lépe táhne, platí i pro hypoteční úvěry. Dva žadatelé o jednu hypotéku mají mnohem větší šanci než jeden jediný. Situace je logická, protože dva lidé nabídnou vyšší bonitu. Tradičně o hypotéku žádají třeba manželské páry, které by rády bydlely v novém. Pokud nehodláte angažovat nějakou jinou osobu, bude nezbytné ručit třeba dražší nemovitostí.

Bez finančních rezerv to nedáte

Zapomeňte na doby, kdy byly běžně k dispozici i 100% hypotéky! Dnes nedostanete hypotéku ani při 90 % či 80 % hodnoty zastavené nemovitosti. Právě proto je zapotřebí počítat na počátku s nějakou tou finanční rezervou. Pokud ji nemáte, nezbude vám nic jiného než si půjčit ještě jednou. Splácet ovšem dohromady hotovostní půjčku a hypotéku nemusí být jednoduché. Když se k tomu ještě přidají inkasní platby, máte s nadsázkou řečeno o zábavu postaráno. V každém případě se vyplatí srovnat si veškeré dostupné půjčky online. Na Hyperfinance.cz to zvládnete rychle a velmi jednoduchým způsobem. Nakonec vám doporučí tu nejvýhodnější.

Komentáře

Načítám komentáře...