4 kroky, které vedou k úspoře. Jak najít nejlepšího a nejlevnějšího dodavatele plynu?

Plyn

Autor: Dle zadavatele

Soused je u ČEZu a je spokojený s cenami i se službami? Nenechte se zmýlit, to, co je pro vašeho souseda výhodné, se vám může finančně pořádně vymstít. Výběr dodavatele plynu je individuální záležitostí. Ano, zeptat se na reference je správné, avšak rozhodovat se jen podle nich nestačí. Jak tedy vybrat vhodného dodavatele plynu?

První krok: Porovnejte ceny

Jen při porovnání dvou či tří dodavatelů budete mít co dělat, vzít ceníky a hledat v nich to podstatné je totiž časově velmi náročné a málokomu se do takové práce chce pouštět. Porovnat ceny plynu lze ale i jiným způsobem, a to za pomoci online srovnávače.

Internetové porovnávače pracují s vašimi daty, díky tomu vám mohou nabídnout individuální přehled nejvýhodnějších dodavatelů plynu. Zapotřebí je zadat pouze údaje jako:

  • V čem bydlíte?
  • K čemu plyn využíváte?
  • Z jakého kraje pocházíte?

Co se přesné spotřeby týká, tu můžete a nemusíte uvádět, chytrá online kalkulačka si poradí s porovnáním i bez této informace.

Druhý krok: Zaostřete na poplatky

Jakmile porovnáte dodavatele a najdete pro vás toho nejlepšího, ještě nejásejte, vyhráno úplně tak nemáte. Zapotřebí je zaostřit na poplatky, i ty totiž mohou s výhodností velmi zamávat.

Ptejte se a v obchodních podmínkách hledejte jak fixní náklady, které vám budou účtovány pravidelně každý měsíc, tak ale i poplatky jednorázové, a to například za nadstandardní služby.

  • Poplatek za opis faktury či smlouvy za plyn
  • Poplatek za upomínku kvůli nezaplacené záloze nebo nedoplatku
  • Poplatek za zaslání písemného ročního vyúčtování
  • Poplatek za porušení obchodních podmínek

Třetí krok: Spočítejte si úsporu

Nízká cena plynu a minimální poplatky ještě nezaručují, že vaše volba nového dodavatele plynu bude ta správná. Nutné je si ověřit, zda změnou skutečně ušetříte. Při výpočtech tak zohledněte:

  • deaktivační poplatek,
  • sankci za předčasné ukončení smlouvy.

Jedná se o náklady, které nikdo nechce hradit. Zatímco deaktivační poplatek si účtují společnosti i v případě řádného odchodu dle platných podmínek, sankce je udělována těm, kteří ukončují smlouvu na dobu určitou předčasně. V konečném důsledku vás takový náklad může vyjít i na tisíce korun.

Čtvrtý krok: Neopomeňte komunikaci

Máte-li vybráno, máte-li spočítáno, pak je tu ještě jedna věc, která vám napoví o tom, zda je vámi zvolená energetická společnost ta pravá. Dodavatelé plynu se liší v komunikaci, ta se sice na první pohled nemusí zdát jako důležitý parametr, ale nenechte se zmást. Kvalitní zákaznický servis oceníte v mnoha situacích.

Zajímejte se o to, jak firma komunikuje se zákazníky, jak přívětivými webovými stránkami disponuje, zda nabízí online chat, má call centrum a kolik kamenných poboček vlastní. To vše vám ulehčí řešení nejednoho problému, který může nastat záhy.

Komentáře

Načítám komentáře...