I výměna oken může být zmetek

Okna

Autor: Thinkstockphotos.com

Co se stane, pokud se při výměně oken nepoužijí moderní parotěsné prvky? Okno může začít různě trpět. Co se stane, když montážníci nasadí okno křivě? Objeví se tepelné mosty. Po čase se mohou objevit lecjaké závady, jejichž odstranění není levné ani jednoduché. Pomůže nám stavební dozor kontrolující kvalitu práce.

Pozdní zjištění

Okna

Autor: Thinkstockphotos.com

Problém je, že špatná práce většinou není viditelná. Pokud se na okenním rámu objeví špatná znamení, tedy kapky vody nebo ze spáry prorůstá plíseň - musí se udělat sonda, aby se zjistilo, co se v hloubi okna děje. Už to je nepříjemnost, kterou musíme podstoupit kvůli tomu, že se při instalaci okna postupovalo nedbale, případně se nepoužily vhodné parotěsné prvky. A to nic není proti tomu, kolik peněz si musíme připravit, pokud je už okno v tak špatném stavu, že se musí přistoupit k jeho radikální renovaci nebo i kompletní výměně.

Rizika odbyté práce

Okenní rám může být vsazen křivě; tím vzniká tepelný most, dovnitř proudí chlad a v horším případě kritickým místem doslova profukuje. Pokud nám namontují okna nebo balkonové dveře špatně, pak pod nimi může foukat, bude prochládat celý rám, rosit se a nakonec plesnivět. Kolem okna bude navíc ledová podlaha – škody mohou být vysoké a projevit se nejen v nutnosti zaplatit opravu oken, ale také ve vyšší položce za topení.

ČTĚTE TAKÉ:

Kontrola instalace oken

Okna

Autor: Thinkstockphotos.com

Pokud je okno nedbale vsazeno, majitel domu jako laik to nepozná. Rozhodně se doporučuje domluvit si stavební dozor; tak jako na jakoukoliv jinou důležitou práci, jejíž kvalitu provedení sami nejsme schopni posoudit a kontrolovat. Není to položka vysoká, zato velmi důležitá. Dozor za nás hlídá kvalitu práce řemeslníků, a tím hlídá naše peníze – řekne vždy, jaká část práce byla odvedena kvalitně a co přesně máme zaplatit. A co ne. Odhalí špatnou práci, na kterou nás upozorní a doporučí platit důsledně až po nápravě.

Jak se bránit lajdácké práci

  • K zasazení nebo výměně oken vždy s řemeslníky vypracovat smlouvu o dílo
  • Zanést do ní kromě případných záloh hlavně 10% doplatek až po finálním a bezvadném provedení práce (pokud nebude bezvadná, tak doplatíme až po opravách)
  • Objednat si stavební dozor, který kvalitu práce zkontroluje a sdělí nám, kdy máme dílo doplatit

Titulní foto: Thinkstockphotos.com

Komentáře

Načítám komentáře...