Jak postavit komín z prvního patra?

komín

Autor: Thinkstockphotos.com

Ozval se nám jeden čtenář, který má problém s komínem. Chce si postavit v prvním patře kamna, ale do stávajícího komínu se nesmí napojit. Tak přemýšlí, jak postavit druhý komín, který by začínal v prvním patře.

Tenhle problém není neřešitelný, ale bohužel závisí na několika faktorech. Jedním z nich je nosnost podlah. Pokud máte beton nebo cihelné překlady, můžete přemýšlet i o stavbě. Pokud máte dřevo, komín bude muset být samonosný nebo jej bude muset nést současné komínové těleso. Ovšem stavba nového komínového tělesa je velmi náročná a nesplňuje požadavek našeho čtenáře na jednoduchost. Musíte počítat, že stavba komína zatíží stropnici cca 100 kg na 1 m. V téhle chvíli tak budete muset řešit statický posudek.

Komín
Odlehčený komínový systém EFFE DUE

Druhou možností je keramika. Na trhu existují keramické odlehčené (dutinové) systémy, jejich složení netrvá víc jak několik hodin. Jde o jakési skládačky. Keramické bloky se slepují dohromady, jsou lehké a pevné. Na trhu jsou například dánské Scancore nebo EFFE DUE.

Následují kouřovody a komíny, které jsou samonosné nebo přichycené k fasádě nebo stávajícímu komínovému tělesu.

ČTĚTE TAKÉ:

komín
Možností je umístění komína na fasádu, ale nerezový systém neudělá ostudu ani v interiéru.

Autor: Schiedel

Alternativou je proto lehký třívrstvý systém, a to buď celonerezový, například Schiedel ICS, nebo s nerezovým pláštěm a vnitřní tenkostěnnou keramickou vložkou – to je například komínový systém Schiedel Kerastar. „Hmotnost takového tělesa se pohybuje kolem 10 kg na běžný metr, v závislosti na průměru a konkrétním typu zvoleného komína. Komín může přitom být založen jak na stropní konstrukci, tak i na konzolu upevněnou na nosné stěně. V případě dodatečné stavby v užívaném objektu je u obou těchto komínů výhodou rychlá a čistá montáž – vše může být hotovo během jediného dne. Proto v tomto případě doporučuji právě tuto variantu,“ řekl nám Jiří Vrba, vedoucí technického oddělení Schiedel.

Titulní foto: Thinkstockphotos.com

Komentáře

Načítám komentáře...