Dotaz z poradny: Fleky na fasádě

Okap

Autor: Thinkstockphotos.com

Tento problém bohužel řeší více majitelů historických domů – měděné, mnohdy památkáři vyžadované okapy dělají neplechu na fasádách domů.

* Mám starý historický dům, který má na rohu šikmou opěrnou zeď. Na ní se mi objevují barevné fleky. Bohužel nevím, kde tam mohou vznikat – nejde o klasickou plíseň. Fleky postupně mění barvu ze žluté až do zelené. Co s tím?


Tady Vás bohužel nepotěšíme. Problém bude pravděpodobně v mědi, kterou máte použitou na střeše. A nemusí to být „čistá“ měď, ale klidně i některá slitina. Například na oplechování se používá takzvaný Tombak, který v sobě obsahuje měď pro snížení korozivnosti.

Ionty mědi se na omítkách srážejí a vytvářejí různé barevné fleky. Záleží na tom, jakou máte omítku. Ve vašem případě to bude patrně reakce s bělobou, kde se objevují žluté až žlutozelené skvrny.

Přetření fasády tady nepomůže a je třeba ji omlátit až na podklad a znovu natáhnout. Aby se situace neopakovala, je třeba změnit materiál na okapy a oplechování, což je ovšem finančně dost náročné. Bohužel se to někdy nesetkává ani s pochopením památkářů.

Jan Čech

Titulní foto: Thinkstockphotos.com

Komentáře

Načítám komentáře...