Problémy při koupi domu: Když překáží zeď

Zeď

Autor: Thinkstockphotos.com

Zbourat zeď není tak jednoduché, jak si majitel může během obhlídky domu myslet. Ne všechno zbourat jde, a to co jde, nemusí být tak jednoduché.

„Jednu zeď zbourám, další posunu a vytvořím obrovský obývák přes celé přízemí.“ Takové jsou představy budoucího majitele domu, když si poprvé prohlíží dům. Když procházím při prohlídce dům já, tak to je spíš: „Tato zeď je nosná a půjde do ní vybourat nejvýše průchod. Druhá je sice příčka, ale z nějakého důvodu pomáhá držet celou střechu.“

Při nákupu domu se vám hodí zkušené oko stavaře, aby nemovitost z technické stránky proklepnul. Mnoho slabin ale dokážete docela dobře odhalit sami. V závěrečné části seriálu o výběru domu se společně podíváme na nešikovně umístěné stěny.

Kterou stěnu můžete zbourat a u které to půjde ztěžka?

U rodinného domu můžete ve skutečnosti zbourat skoro kteroukoliv stěnu, na rozdíl od bytového domu. Výjimkou je středová zeď mezi domy, které mají jednu stěnu společnou. U ostatních zdí je to jen otázka peněz. Například vybouráte stěnu, která nese střechu a strop, cena samotné montáže podpůrné konstrukce může být ve výsledku tak drahá, že raději zvolíte jiné řešení.

Mohlo by vás zajímat

Mohlo by vás zajímat

Nosné stěny poznáte podle tloušťky

Stěny, které ohraničují dům, jsou nosné a drží na svém místě strop, patro a konstrukci střechy. Nosné jsou ale i některé vnitřní stěny. Ty poznáte podle tloušťky. Zeď, která je silná 25 cm a více, je obvykle nosná. Nenosné příčky mají sílu 10 až 15 cm.

Existují sice i výjimky, ale s těmi si projektant bez větších problémů poradí a vaši kapsu při přípravě stavby výrazně nezatíží. Výjimkou může být i několik příček vedle sebe, které na první pohled vypadají jako nosná stěna. Je možné se setkat i s příčkou, o kterou se částečně opírá střecha.

Když překáží nosná zeď

Co tedy dělat v případě, že překáží nosná zeď? Většinou není problém do ní udělat průchod velikosti dveří, který stačí před bouráním opatřit překladem. O něco náročnější je širší průchod, například propojení obýváku a kuchyně široké 2 metry. Pokud budete chtít vytvořit takové propojení místností, bude třeba na stavbě vytvořit ocelový rám, který olemuje nový otvor a bude držet konstrukci nad stěnou. V nosné stěně může být také komín, nebo na ní uchyceno schodiště, v případě, že schodiště chcete zachovat, je lepší takovou zeď nechat stát, než plánovat její bourání.

Pozor! Pro bourání do nosné stěny a vyztužení otvoru je třeba nechat vypracovat statický výpočet.

Pravidla, která jsem v tomto článku popsal, se týkají zděných staveb. U dřevostaveb mohou nést vrchní patro i tenké stěny.

Shrnutí

Příčky poznáte podle tloušťky 10 až 15 cm, můžete je přesouvat a s případnými výjimkami si poradí projektant. Nosné stěny jsou silné obvykle 25 až 60 cm, jejich posuny jsou velmi náročné a je malá šance, že se vám je podaří celé zbourat, pokud neubouráváte celou část domu.


Knihy

Autor: Oficiální zdroj

Autorem článku je Ing. Martin Perlík, stavební inženýr, autor knihy Rekonstrukce rodinného domu - 100 tipů.

Titulní foto: Thinkstockphotos.com

Komentáře

Načítám komentáře...