Problémy při koupi domu: Statické poruchy

statika

Autor: Thinkstockphotos.com

Praskliny ve stěnách, prosedlá klenba v suterénu, to jsou poruchy domu, které velmi ovlivní následnou rekonstrukci stavby. Na podrobnější posudek je třeba odborník, nejlépe autorizovaný statik. Sami v oblasti statiky konstrukcí příliš nenaděláte, krom toho některé poruchy nejsou běžným okem vidět.

Existuje ale několik základních míst, kam se dívat, abyste se mohli rozhodnout, zda je lepší statika povolat.

Proč se vlastně statikou zabývat? Spolu s vlhkostí je to důvod, který může vést i ke zbourání domu, protože statické zajištění je tak finančně náročné, že se nevyplatí.

Většinou se odtrhávají přístavby

Trhliny nejčastěji vidíte v místech, kde je změna konstrukce. To jsou nejčastěji pozdější přístavby. Původní dům byl malý, a tak se postavila veranda, a pak koupelna a garáž. Tyto přístavky mají většinou daleko mělčí základy než původní dům, ten byl podsklepený a přístavek už není, přístavek v zimě podmrzává a malinko klesne nebo se nakloní. Ale malé naklonění v základech vytvoří i centimetrovou trhlinu ve zdi.

Řešením při rekonstrukci pak bývá ubourání takovéto části domu a postavení znovu s lepšími základy.

Domy bez základů

Setkáte se i s domy, které buď vůbec základy nemají, mají je velmi mělké, nebo jsou základy tvořené jen vyskládanými kameny. Když stojí část takového domu na pevném podloží a část na měkké hlíně, každá část stavby sedá do zeminy jinak a na hranici mezi nimi se zeď začne trhat.

statika

Autor: Thinkstockphotos.com

U moderních domů je to jinak. V současnosti používaný betonový základ totiž tvoří jednolitou stabilní základnu, která pomůže vyrovnat sedání různých částí domu. Dům drží pohromadě i ztužující věnec v úrovni stropů, tedy něco podobného jako základ, ale nad zemí. Další takový věnec se nachází ve stěnách nových domů těsně pod konstrukcí krovu. U starých domů ale věnec většinou vůbec není.

Věnec je možné vytvořit i dodatečně při rekonstrukci, buď zeď ubourat a věnec v úrovni stropu vybetonovat, nebo věnec nahradit ocelovými táhly, která dům pevně sepnou. Náklady na tato opatření jsou v desítkách nebo stovkách tisíc korun, a tak je třeba s nimi při rekonstrukci počítat.

Shrnutí

Nejhorší statické poruchy pocházejí od špatných základů. Ty mají staré domy často velmi nedostatečné. Řešením je pozvat autorizovaného statika a následně dům podle jeho rad zesílit, případně poškozenou část zbourat a postavit znovu.

Knihy

Autor: Oficiální zdroj


Autorem článku je Ing. Martin Perlík, stavební inženýr, autor knihy Rekonstrukce rodinného domu - 100 tipů. Recenze knihy zde.


Titulní foto: Thinkstockphotos.com

Komentáře

Načítám komentáře...