Dotaz z poradny: Co je třída trvanlivosti u lepidel

lepidlo

Autor: Thinkstockphotos.com

Na lepení dřeva se dnes mohou používat různá lepidla, která mají i různé vlastnosti a místo použití. Neexistuje jedno univerzální lepidlo. A tak je občas obtížné zjistit, jaké vlastně použít.


Chtěl jsem si koupit pořádné lepidlo na lepení dřevěných spojů u venkovního použití na fasádě, kde nechci používat hřebíky či šrouby. Bohužel jsem u prodejce nedostal dostatečně fundované rady, ani když jsem se zeptal, co jsou to třídy trvanlivosti, které jsou na lepidlech deklarovány. Poradíte mi alespoň vy nebo mě odkážete na nějaké odborníky? Děkuji za odpověď. Aleš


Chemie lepidel je pravá věda. Vaším dotazem jsem se začal zaobírat danou problematikou v rámci odborné literatury a odpověď bohužel není tak zcela jednoznačná. Třídy trvanlivosti jsou totiž silně svázány s pevnostmi lepeného spoje a dobou expozice.

Jako základ byste měl brát označení odolnosti proti vlhkosti (odolnost proti klimatickým podmínkám nebo také třída trvanlivosti). Jsou označeny písmenem D a číslicí.

  • D1 Pro lepení v interiéru, nesnesou vlhkost.
  • D2 Pro lepení v interiéru. Snesou minimální vlhkost.
  • D3 Lepení v interiéru i exteriéru. Snesou vlhkost, ale ne trvalé působení vody.
  • D4 Nejnáročnější lepení v exteriéru, voděodolné.

Tato písmena jsou dle evropské normy určena pro termoplastická lepidla. Pokud objevíte tato označení s písmenem C, jde o termosetická lepidla.

Jan Čech

Titulní foto: Thinkstockphotos.com

Komentáře

Načítám komentáře...