Drobná renovace fasády zabrání velkým škodám


Autor: Shutterstock.com
Sucho a zhruba 10 až 20 stupňů přes den a zároveň noci bez přízemních mrazíků. To je ideální doba pro čištění a renovaci fasád domů, chat či chalup. Pokud použijeme kvalitní nátěry a dodržíme správný postup, fasáda by měla dům dostatečně ochraňovat před povětrnostními vlivy zhruba 15 let.
A jak vlastně poznáme, že už je nezbytné fasádu renovovat, anebo alespoň očistit? „Obvykle posoudíme pouhým pohledem, zda se povrch fasády loupe, někdy dokonce i s celou omítkou, případně po něm přejedeme rukou, zda sprašuje. Častým vodítkem jsou také trhlinky na fasádě, byť třeba vlásečnicové. Pokud by se totiž do nich dostala voda, která s příchodem mrazu zmrzne, trhliny se rázem začnou zvětšovat třeba na velikost jednoho milimetru i více,“ konstatuje Radek Kříž, technicko-obchodní zástupce společnosti Dům barev.
K obnově pláště domu často přistupujeme i tehdy, pokud je fasáda jednoduše příliš znečištěná, anebo když se na ní začnou množit různá biologická znečištění, jako jsou mechy nebo řasy. Obvykle to bývá ve vlhkých oblastech s hojnou vegetací v blízkosti domu, často jde o severní části obydlí, které bývají většinu dne skryté ve stínu. V tomto případě však jde spíše o estetické důvody pro renovaci než ty funkční.
Čistič, penetrace, fasádní barva
Tak jako tak při renovaci fasády nejprve odstraníme případné biologické znečištění, nečistoty a prach z povrchu domu. Existují na to speciální chemické přípravky. V téhle chvíli je důležité zhodnotit, jakou technologií budeme fasádu opravovat. Větší poškození je třeba vyspravit omítkovinou, menší dokáže překlenout i standardní nátěr. První verze pro nás znamená trochu složitější postup. Je třeba zjistit, jaký typ omítky vlastně máme. O nich jsme si povídali ve zvláštním článku.
Jakou vybrat omítku? Akrylátovou, silikátovou, silikonovou, nějakou kombinaci…? To je těžké rozhodování. Na omítce bychom ale šetřit neměli. Jde vlastně ...Mohlo by vás zajímat
Typ omítky je stejně důležitý jako dobrý kabát
Nejdřív je třeba poškozenou část omítky dokonale shodit a vyspravit podklad, tedy samotnou stavbu. Praskliny vytmelit, zacelit pružnou perlinkou a zatáhnout podkladem pro omítku. Samotnou omítku pak je třeba nanášet stejným postupem, jakým se dělala původní omítka, aby zůstala zachována hrubost a členitost. A protože opravená část bude mít zcela jistě jinou barvu, je třeba následně použít omítkovou barvu.
Pod ní je třeba napenetrovat celý podklad s cílem sjednotit savost podkladu a také snížit následnou spotřebu barvy. Tady se už dostáváme i k druhé verzi, kde není třeba tmelit nebo dokonce zednicky upravovat. Fasáda má tedy maximálně vlásečnicové poruchy. Pokud je dům ohrožen biologicky (objevují se na něm plísně a houby), je dobré dům nastříkat fungicidním přípravkem. Ten bývá v mnohých omítkách již obsažen, ale jen silikátové omítky takto fungují přirozeně. Ostatní druhy omítek mají fungicidy vmíchány a na domě se postupně vymývají. Takže fungicidní pomoc tu je určitě na místě.
S vlásečnicovými prasklinami do velikosti půl milimetru si dobře poradí například Primalex Akrylátová renovační fasádní barva, která obsahuje hrubší plniva a tenká vlákna, která menší praskliny vyplní a tzv. přemostí.
Autor: Shutterstock.com
Světelná stabilita a odstíny barev
Při volbě nátěrového systému bychom si také měli dát pozor na světelnou stabilitu barevných odstínů fasád. „Fasádní nátěrové hmoty je vhodné vybírat i podle toho, zda jsou odolné proti UV záření, aby na fasádě nevyšisovaly. Takové odstíny se obarvují anorganickými koloranty,“ upozorňuje odborník ze sítě prodejen Dům barev. Pokud máme nemovitost zateplenou systémem z polystyrenu, neměli bychom opominout také údaj o odrazivosti slunečního tepelného záření. Tmavší barevné odstíny totiž mají tendenci tepelně polystyren zatěžovat, a tím může docházet k jeho poškození.








Komentáře
Přidat příspěvek
Načítám komentáře...