Dvě místnosti v jedné aneb Jak na příčky

Příčky v bytě

Autor: Shutterstock.com

Změna dispozice bytu bývá nejrazantnějším krokem při rekonstrukci. Pojďme si shrnout, jaké máme možnosti, když potřebujeme nerušený pokoj navíc. Nemusí to být jen sádrokarton.

Stavění nových příček je ze statického hlediska určitě schůdnější než bourání stávajících zdí. I tady je ale třeba myslet na to, že nově zbudované příčky nesmějí přetížit celkovou konstrukci stavby. Navrhují se proto z lehkých materiálů, přičemž nejrychlejší a nejlevnější řešení představuje sádrokarton. Ten obyčejný bílý vám ale nemusí prokázat službu v jakékoli místnosti - při výběru sádrokartonových desek proto myslete na to, kde příčku stavíte a jaké vlastnosti by měla mít. Pomůckou jsou barevná provedení sádrokartonových desek:

  • Bílé desky: Nesnesou vysokou teplotu ani zátěž. Hodí se do předsíní a místností se stálou vlhkostí vzduchu.

  • Modré desky: Jedná se o akustické desky izolující zvuk.

  • Zelené desky: Jsou impregnované, odolné proti vlhkosti. Využívají se k předělům v koupelnách a na toaletách, případně ve sklepech.

  • Růžové desky: Posilují protipožární ochranu domu. Snesou vysoké teploty, takže se hodí do kuchyně nebo do místností s krbovými kamny.

Sádrokartonové desky ovšem neunesou těžší předměty jako třeba police knihovny nebo skříňky kuchyňské linky. K tomuto účelu je potřeba je zpevnit například OSB deskami nebo stěnu uchytit ocelovými profily namísto hliníkových.

Příčky v bytě

Autor: Shutterstock.com

Velkou zátěž naopak snesou desky sádrovláknité, jejichž základem je sádra, papírové či dřevité vlákno a minerální přísady. Vyznačují se nízkou hmotností, ale zároveň i pevností a stabilitou. Na trhu se nejčastěji setkáte se značkami Rigidur nebo Fermacell.

Oblíbeným materiálem pro předělení místnosti jsou také pórobetonové tvárnice (Ytong, Hebel). Za účelem stavby příčky vybíráme tvárnice o tloušťce mezi 10 a 15 cm. Jsou vyrobené z přírodních surovin, snadno se s nimi pracuje a unesou vysokou zátěž.

K budování cihlových příček se obvykle používají příčkovky s dutinami. Práce s nimi je však složitější a další jejich nevýhodou je velká hmotnost. Těžké konstrukce by se měly stavět jen v místech nad stávající těžkou příčkou a jejich zbudování by měla předcházet konzultace se statikem.

Příčky v bytě

Autor: Shutterstock.com

Velice elegantním, ale taktéž hmotnostně zatěžujícím řešením jsou luxfery - skleněné tvárnice, ze kterých můžete postavit nejen rovnou stěnu, ale i působivý oblouk. Luxfery sice propouštějí světlo, ale není skrz ně vidět, takže mohou vytvořit třeba originální sprchový kout. Lze je kombinovat s plným zdivem, a získat tak neobvyklý interiérový prvek.

Komentáře

Načítám komentáře...