Rekonstrukce půdy II.: Izolace


Autor: Shutterstock.com
Se zpřísněnými normami ohledně energetické náročnosti domů už dnes nemůžeme izolaci při přestavbě půdy na obyvatelné podkroví nijak podcenit ani odbýt. Je to ostatně pro naše vlastní dobro - jistě víte, jaká zima a vlhkost se drží na půdě v zimním období a jak nesnesitelné vedro tu bývá v létě.
Nejčastějším způsobem zateplení podkroví je vložení izolačního materiálu mezi krokve. Aby se splnily dnešní normy, krokve se musejí zaizolovat i zespodu, protože jsou ze dřeva a v podkroví vytvářejí nežádoucí tepelný most. Tepelná izolace o tloušťce zhruba 40-60 mm se vkládá do roštu zhotoveného z dřevěných hranolů, který se připevní kolmo vůči krokvím a následně bude sloužit i ke kotvení vnitřní podhledové vrstvy - sádrokartonové nebo OSB desky, případně dřevěného obkladu. Celá dřevěná konstrukce nesoucí střešní krytinu se tímto nadobro skryje.
V dnešní době ale spousta lidí dřevěné trámy schovávat nechce, a naopak si přeje, aby v podkroví vynikla jejich přirozená krása. V tom případě je třeba sundat střešní krytinu a zvolit izolaci nadkrokevní, která se pokládá na celoplošné dřevěné bednění. Tepelné mosty v tomto případě nemají šanci vzniknout, jedná se však o stavebně náročnější řešení, k němuž se používají speciální aplikační prvky, na které se pak budou aplikovat střešní latě nebo přímo střešní krytina.
Autor: Shutterstock.com
Z izolačních materiálů se pro mezikrokevní zateplení střechy nejčastěji používá minerální vata, PUR stříkaná izolace nebo izolace foukaná, pro nadkrokevní izolaci jsou pak přímo určené PIR/PUR izolační desky nebo profilované desky z polystyrenu, použít však lze i minerální vatu. Další možností je izolace dřevovláknitá, jež se uplatňuje hlavně v dřevostavbách a dodává se v modifikacích pro mezikrokevní i nadkrokevní zateplení.
Při zateplování střechy nesmíme zapomenout na parozábranu, která se umístí mezi krokve vyplněné izolací a podkrokevní izolaci; v případě zateplení nadkrokevního ji instalujeme opět na celoplošné dřevěné bednění. Pod střešní krytinu se pak montuje parotěsná hydroizolace, která zabrání zatékání vody a navlhnutí izolace v případě poškození střešní tašky.
Přestavba půdy na obytné podkroví nám umožňuje využít kapacitu domu na maximum. Bohužel to ale nebývá rychlá ani levná záležitost. ...Mohlo by vás zajímat
Rekonstrukce půdy I.: Než se do toho pustíte








Komentáře
Přidat příspěvek
Načítám komentáře...