CIHLA K CIHLE A JE TU DŮM

Na to abychom postavili dům již dávno není zapotřebí jen cihel. Dnes můžeme mít například i dům z plastu. Plastový modulový dům je bez pochyby avantgardou francouzského stavitelství jehož vynálezcem je Poerre Colleu a jeho společnost. Základem pro plastový modulový dům je plastová skořepina. Aby tyto domy měly široké...

Na to abychom postavili dům již dávno není zapotřebí jen cihel. Dnes můžeme mít například i dům z plastu. Plastový modulový dům je bez pochyby avantgardou francouzského stavitelství jehož vynálezcem je Poerre Colleu a jeho společnost. Základem pro plastový modulový dům je plastová skořepina. Aby tyto domy měly široké uplatnění byly navrženy moduly dva - jeden o půdorysné ploše 33 metrů čtverečních a druhý o 11 metrech čtverečních. Jejich vzájemnými kombinacemi lze pak navrhnout dům od velikosti 99 metrů čtverečních do 198 metrů čtverečních.

Jako materiál se může pro jejich výrobu použít:

- akrylátová pryskyřice s náplní trihydrátu aluminia (má mezinárodní požární
klasifikaci M2 F1);

- polyester se zařazením požární odolnosti M1

- minerální materiály, které vznikly polykondenzací a klasifikovaných MO FO (nevýhodou je horší mechanická odolnost a nižší pružnost, výhodou nižší náklady).

Dům se sestavuje z jednotlivých modulů plastické skořepiny. Jednotlivé moduly se i bez těsnění sesazují v zesílených místech opatřených speciálními zámky. Celá stavba se sestavuje kolem středního ocelového nosného sloupu, do kterého jsou zároveň vbudovány hlavní rozvody a kanalizace. Do interiéru se namontují podstatně tenčí moduly a spoje se pak upevní silikonem. Takto vznikne mezi vnější a vnitřní slupkou volný prostor, který slouží k rozvodu médií.

Dům se pak tepelně izoluje vnitřním nástřikem 8-10 centimetrové vrstvy polyuretanové pěny (vysoká tepelně izolační hodnota okolo R=5). Tato tepelná izolace se používá výhradně zevnitř domu.
Celá konstrukce je připevněna k betonové desce o tloušťce 10 cm, která je vyztužena ocelovou svařovanou sítí. Okolo desky je pak v 80 centimetrové hloubce umístěna základová zeď z betonových skořepinových tvárnic. Pod podlahu se aplikuje hydroizolace a tepelná izolace.

Mezi přednosti konstrukce plastového domu patří vysoká odolnost proti stárnutí, pevnost a odolnost. Dalšími přednostmi je lehkost konstrukce (dům o půdorysné ploše 132 metrů čtverečních váží čtyři tuny), stavba má též obrovskou seizmickou odolnost (modul o ploše 33 metrů čtverečních unese 100 tun). Díky velké pevnosti a nízké hmotnosti je možná elastická deformace domu, což představuje řadu dalších předností.
Tento dům má řadu nesporných předností, ale ještě je třeba si zvyknout na jeho nezvyklý vzhled.

Komentáře

Načítám komentáře...