VÝHODY A NEVÝHODY DŘEVA JAKO STAVEBNÍHO MATERIÁLU

Dřevo nepotřebuje na svou výrobu primární energii, kterou by mu dodala lidská ruka a patří k nejstarším materiálům, kterého se ve stavebnictví používá od nepaměti. Na prastarých dřevěných konstrukcích stojí Benátky, ale i Karlův most. Bez dřeva se na stavbě neobejdeme a setkáme se s ním i jako s pomocným materiálem...

Dřevo nepotřebuje na svou výrobu primární energii, kterou by mu dodala lidská ruka a patří k nejstarším materiálům, kterého se ve stavebnictví používá od nepaměti. Na prastarých dřevěných konstrukcích stojí Benátky, ale i Karlův most. Bez dřeva se na stavbě neobejdeme a setkáme se s ním i jako s pomocným materiálem (lešení, bednění, podpůrné konstrukce).

Během posledního desetiletí stoupl např. v německých zemích zájem o dřevo jako o stavební materiál, zejména pro výstavbu vícepatrových dřevěných staveb, z 8 na 14 %. Zostření nařízení o tepelné ochraně v Německu vyvolá na trhu nárůst zájmu o dřevo, kdy se dá na něj snadno provést nástavba stěn se silnými izolačními vrstvami.

Z ekologických důvodů se zpracovává i dřevo méně hodnotné a dřevní odpad s aplikací syntetických pryskyřic, mnohdy doplněné lisováním (dřevotřískové desky). Čím je dřevo tmavší, tím víc obsahuje pryskyřice a třísloviny. Materiál je pak trvanlivější a vůči hnilobě odolnější.

Výhody dřeva
Je snadno dosažitelné, ekologické, dobře opracovatelné a svým ušlechtilým zjevem láká i k uměleckému zpracování na stavbě (stropy, schodiště, galerie). Dveře, okna a obklady ze dřeva interiér zútulní, rovněž v exteriéru jako jsou pergoly, terasy, zábradlí, podbití přesahu střech, má své estetické přednosti.

Nevýhody dřeva
Dřevo se musí chemicky chránit proti dřevokazným houbám (fungicidními nátěry), proti dřevokaznému hmyzu (insekticidní postřiky) a proti účinkům požáru (antipyrotika snižující vznícení a hořlavost dřeva).

Omítky (klasické - ručně prováděné, strojně prováděné) při požáru působí po obvodě dřevěného prvku jako tepelněizolační vrstva, časově oddalující vznik hořlavých plynů. Dřevěné prvky mají mít povrch opatřen keramickým pletivem, drátěnou sítí s velikostí max. 12,5 mm nebo tahokovem.

Deskové materiály (přímé obklady, zavěšené podhledy) umožňují rychlou montáž a zabraňují rychlejšímu šíření požáru.

- Olga Koníčková -

Komentáře

Načítám komentáře...