Bydlení na venkově

Bydlení na venkově

Po určité době může městský život začít unavovat, a začneme toužit po klidu a pohodě – životu, který poskytuje venkov. Právě tak se začali cítit mladí manželé v pětipokojovém bytě a zatoužili žít uprostřed přírody a...

Po určité době může městský život začít unavovat, a začneme toužit po klidu a pohodě – životu, který poskytuje venkov. Právě tak se začali cítit mladí manželé v pětipokojovém bytě a zatoužili žít uprostřed přírody a plnými doušky vychutnávat tamější atmosféru, životní tempo zpomalit a nechat se unášet proudem života. Rozhodli se, že postaví dům a přestěhují se.

Každý dům ovlivňuje život jeho vlastníků, což si naši manželé uvědomovali, a proto se chtěli obrátit na profesionály, kteří jim navrhnou vilu šitou přímo pro ně - jejich způsob života. Navštívili Obec architektů, kde se seznámili s panem architektem Lábusem a po několika sezení se domluvili na spolupráci.

V té době byly v atraktivní lokalitě v blízkosti Prahy na prodej pozemky odpovídající jejich nárokům. Urbanistický plán tohoto území zajišťovala architektka Šrámková, která tady chtěla nestandardně rozvrhnout parcely a očekávala, že by mohlo vzniknout zajímavé seskupení domů znamenající posun v názoru na moderní architekturu v České republice.

Stavba povolena
Manželé si přáli venkovské sídlo, které přestože bude v blízkosti civilizace, bude zároveň i izolované od okolního světa, aby mohli ovlivňovat svůj společenský život přesně podle jejich přání. Vybrali si pozemek s rozlohou 4300 m2, který je z jedné strany směrem k centru městečka a z druhé strany končí lesem. Rozloha, umístění a distance pozemku dovolovaly architektům popustit uzdu fantazii a navrhnout několik řešení, která nebyla ničím ovlivněna ani omezena.

Majitelé si původně přáli klasický domek se sedlovou střechou, po několika schůzkách však pomalu měnili názor a nechali se ovlivnit myšlenkami architektů, kteří jim ukazovali současné světové trendy v architektuře. Po vzájemné domluvě, mnoha návrzích a sezeních, vznikla moderní dvoupodlažní rodinná vila s lichoběžníkovým půdorysem, jejíž jihovýchodní fasáda je prosklená a směřuje do krajiny.

Interiér určuje životní styl
Návrh domu definoval dispozici interiéru. V přízemí se jednotlivé místnosti vzájemně prolínají a vytvářejí společenský prostor, jehož srdcem je prostorná kuchyň s velkým jídelním stolem a obytná místnost se sezením s robustním krbem. Jsou tu také oddělené místnosti – mužova pracovna, hostinský pokoj se sociálním zařízením, komora na úschovu potravin a skleněnou tabulí oddělená část pro relaxaci a společenské vyžití - je tu herna s kulečníkovým stolem, bazén a sauna.

Celá spodní část je směrem do zahrady prosklená. Manželé si přáli být co nejvíce v kontaktu s okolní přírodou, proto se použila velká okna a skleněné tabule, kterými lze pozorovat okolní krajinu a v létě otevřít dveře a vejít rovnou do zahrady. Aby byl efekt co nejdokonalejší, aplikovaly se barvy a materiály použité v interiéru i částečně venku. Sedíte-li uvnitř a pozorujete okolí, opticky nic neruší a cítíte se blízko přírody.

V horním patře jsou dva pokoje včetně sociálního zařízení pro dospívající děti, manželská ložnice s vlastní koupelnou i toaletou a prostorná šatna. I tady chtěli architekti dosáhnou stejného efektu jako ve spodním podlaží – tedy propojit dům s okolní přírodou – a stěny směrem do zahrady prosklili na celou výšku a do protější zdi použili na šířku místnosti nízké okno. Prostor nepůsobí uzavřeně, přestože jsou místnosti oddělené příčkami.

Respekt vůči budoucnosti
Dům je navržený tak, aby se mohl zařizovat postupně. Vnitřní architektura manžele příliš nesvazuje, ale jemně definuje prostor. K tomu použili několik prvků. Například barevně zvýraznili stěny, na nosné prvky zvolili šedou pálenou cementovou omítku, na ostatní použili vápenné štukové omítky a omítkovinu s mramorovou moučkou. Významným prvkem v interiéru jsou stropy. Použilo se několik konstrukcí jako například trámový strop, použil se motiv schodů vytvářející zajímavé kaskády k hornímu patru, je tu také betonový strop tvarovaný prkny vloženými do bednění atd. Použito bylo co nejvíce přírodních materiálů – dřevo, sklo a kov – v jejich původní podobě, což tu zanechává jakýsi punc čistoty.

Místnosti jsou teď perfektně připravené, zařízené jsou prostory, které se využívají hned (tedy ložnice, kuchyně, pracovna), ostatní na své vybavení čekají. Manželé nepospíchají, chtějí si svou oázu klidu a pohody vybavit postupně a s rozmyslem. Nový domov jim totiž už teď přináší splněná přání.

-ram-
foto: Iveta Kopicová

Komentáře

Načítám komentáře...