Bytová výstavba se musí řídit požadavky zákazníků

Bytová výstavba se musí řídit požadavky zákazníků

Moderní architektura se vyznačuje nejenom svojí užitnou hodnotou, ale i nápaditostí. Výstavba uniformních panelákových králikáren, které se podobaly jako vejce vejci, už na většině míst naší republiky patří minulosti. Skladba nabízených bytů v moderní zástavbě je většinou velice pestrá, takže si odpovídající obydlí...

Moderní architektura se vyznačuje nejenom svojí užitnou hodnotou, ale i nápaditostí. Výstavba uniformních panelákových králikáren, které se podobaly jako vejce vejci, už na většině míst naší republiky patří minulosti. Skladba nabízených bytů v moderní zástavbě je většinou velice pestrá, takže si odpovídající obydlí vybere jak mladá rodina, která se zatím má co ohánět, aby něco naspořila, tak milionář, který touží po něčem opravdu originálním.

Typickou ukázkou té nejširší bytové nabídky je výstavba Městečka na hranici, jejíž druhá etapa se právě dokončuje v Dolních Břežanech u Prahy. Abychom se blíže seznámili s širokou škálou nabídky klasických i atypických bytů a investorskými záměry, navštívili jsme vedoucího projekční kanceláře ing. Jiřího Maceviče a položili mu několik otázek:

O jaký typ zástavby se jedná?
Jsou to menší obytné domy se třemi typy bytů. Za prvé klasické byty, jak je známe z běžné zástavby, za druhé atypické byty netradičních tvarů a za třetí tzv. byty Holandského typu. Ty vznikají propojením několika pater nad sebou, kde se jednotlivá poschodí liší svým uspořádáním. Každý byt má svůj vlastní vchod, takže jednotlivé rodiny bydlí odděleně a mají v domě své soukromí. Je zde rovněž velice pestrá skladba bytů, co se týká velikosti: od garsonek, přes 1 + 1 až po 5 + kuchyňský kout. Největší atypický byt se skládá ze sedmi obytných místností a kuchyňského koutu.

Jde celkem o 135 bytů v deseti domech stejného typu a jedenáctý dům, který je zcela atypický a připomíná prakticky řadové domky spojené nárožními byty. Každý dům má čtyři podlaží, přičemž v prvním nadzemí jsou garáže a technické zázemí. Přízemní a vícepodlažní byty mají navíc svoji oplocenou předzahrádku, byty ve vyšších patrech musí mít alespoň balkón nebo lodžii.

Proč tak pestrá skladba? Jde o určitý záměr?
Požadavek na skladbu bytů zadává realitní kancelář. Jde o úzce propojený řetězec mezi investorem, projektantem, realitní kanceláří a dodavatelem. Dneska už si nikdo netroufne stavět domy, které by zůstaly neobydlené, ať už z důvodů, že se zákazníkům nelíbí nebo jsou pro ně moc drahé. Jejich požadavky a možnosti proto eviduje a zpracovává realitní kancelář a my jako projektanti je musíme splnit. Skladba bytů je tedy navrhována na základě požadavků zákazníků.

Jaké jsou dnes základní požadavky na moderní bydlení?
Ideální je postavit hrubou stavbu se základními rozvody medií a v této fázi nabídnout prostor zákazníkovi, který si jej dovybaví dle svých představ a svých možností. Samozřejmě každý byt musí mít především své skladovací prostory. U těch větších je to samostatná komora uvnitř bytu, garsonky a menší byty musí mít alespoň svoji místnůstku ve společném sklepě. Majitelé bytů vyšší kategorie také vyžadují vlastní garáž v domě, zatímco obyvatelé garsonek se spokojí s venkovním stáním. Kdybychom jim v baráku postavili garáž, tak si ji stejně v převážné většině nekoupí.

Pak je tady otázka vytápění, spotřeby energií a vody. V luxusnějších bytech chtějí mít svůj kotel na etážové topení, elektroměr i vodoměr přímo doma, aby se nemuseli s nikým dohadovat. Garsonky mají pouze společnou plynovou kotelnu, ale s vlastními měřiči spotřeby tepla.

Po architektonické stránce je většina bytů řešena klasicky. To znamená, že kuchyň se dělá v návaznosti na obytný pokoj a na opačné straně bytu je klidová část. Sociální zařízení je uvnitř bytu, přičemž ty větší mají obvykle dvě toalety, jednu rozměrnější koupelnu a samostatný sprchový kout. Vše je situováno tak, aby byty měly maximální sluneční svit. Obývací pokoje se dělají na jih, kuchyně na východ nebo západ a místnosti ke spaní jsou nasměrovány na sever, západ či východ.

Při nabídce se tedy vychází ze zásady "za hodně peněz hodně muziky" a naopak?
Přesně tak, movitější majitelé si vybírají především podle komfortu, zatímco "chudší" podle cenové dostupnosti. S tím už realitní kancelář počítá a ví, že tzv. startovní byty pro mladé lidi, což jsou většinou garsonky nebo 1 + 1, musí být prodejné pod jeden milión korun, jinak by je nikdo nekoupil. Z toho důvodu jsou poměrně malé okolo 35 m2, zatímco 5 + kk mají celkovou plochu okolo 180 m2. Byty se prodávají do osobního vlastnictví za přibližnou částku 21000 až 24000 Kč/m2 s tím, že je zákazníkovi nabídnut určitý standard, který si ovšem může podle vlastního přání a finančních možností nechat upravit.

Jak získáváte zákazníky?
Funguje to tak, že my vypracujeme podle požadavků realitní kanceláře základní projekt a udělá se hrubá stavba. Pak teprve přicházejí zákazníci, kteří si nejprve projdou lokalitu a teprve když se jim líbí, začínají se zajímat o vlastní stavbu. Nejprve si prohlédnou dům zvenku, a pokud se jim líbí i exteriér, jdou se podívat dovnitř. Pokud i zde naleznou byt podle svých představ a rozhodnou se ho koupit, dohodnou se s realitní kanceláří na zařízení. Zde je jim nabídnut určitý standard, který si ovšem mohou podle svých představ a finančních možností nechat upravit. Realitní kancelář je pak spojí s dodavateli van, obkladů, dlaždic, oken, podlah či jiného vybavení a oni se sami s příslušnou firmou dohodnou, jak by jejich zakázka měla vypadat. Následně projektanti upraví projektovou dokumentaci podle které stavební dodavatel požadavky zákazníka realizuje. Takže pokud na to budou mít, mohou si objednat třeba hydromasážní vanu či sprchovací kout s různými programy hydroterapie.

Z jakého materiálu stavíte?
Využíváme klasických materiálů. Cihelné tepelně izolační zdivo, stropy jsou ze železobetonu v kombinaci se zvukovými izolacemi v podlahách, domy jsou zastřešeny dřevěným krovem s krytinou z betonových tašek Bramac. Na fasádě není omítka, ale lícové obkládačky dovezené z Belgie, které vypadají jako ostře pálená cihla. Jejich výhodou je, že působením počasí nezvětrávají, zachovávají si stálé barvy a bez údržby vydrží 80 až 100 let. Okna jsou plastová . Jde tedy o materiály, ze kterých se stavějí rodinné domy špičkové kvality.

V poslední době se několikrát stalo, že zákazník složil peníze, ale svého bytu se nedočkal, protože příslušná stavení firma zkrachovala. Jaké záruky skýtáte svým zákazníkům vy?
U nás se nejprve platí 10% celkové kupní ceny. Ta se předává při podpisu dohody o budoucí kupní smlouvě. Největší částka, představující 50% celkové ceny, se platí až po podpisu kupní smlouvy, kdy je dům rozestavěn. Podmínkou z naší strany ovšem je, že musí být zapsán v katastru nemovitostí. To dává klientovi záruky, že je byt skutečně jeho a nikdo ho o něj nepřipraví.

Až do této chvíle jsou složené peníze vázány v bance a investor staví pouze ze svých prostředků. I on však potřebuje vědět, že peníze skutečně existují a budou mu vyplaceny. A to se stane právě po zápisu do katastru nemovitostí a následném podepsání kupní smlouvy, kdy je možné zakonzervované peníz

Komentáře

Načítám komentáře...