Svoboda pro všechny stavitele

Rozhodnutím se pro komín se stavitel stává nezávislým na systémech topení, zdrojích energie a jejich různých cenových výkyvech. Ke komínu lze také bez problémů připojit ekologické a z hlediska energie úsporné typy vytápění, které nám přinese budoucí vývoj. Komín nepotřebujeme, jsou to vyhozené peníze. Tato věta,...

Rozhodnutím se pro komín se stavitel stává nezávislým na systémech topení, zdrojích energie a jejich různých cenových výkyvech. Ke komínu lze také bez problémů připojit ekologické a z hlediska energie úsporné typy vytápění, které nám přinese budoucí vývoj.

Komín nepotřebujeme, jsou to vyhozené peníze. Tato věta, pronesená šetrným stavitelem, vypadá na první pohled smysluplně, neboť existují opravdu typy vytápění, která fungují i bez komína. A také na novostavbě pár peněz ušetříme. Co se ale z krátkodobé perspektivy jeví jako rozumné, může našemu staviteli - skrblíkovi - v budoucnu omezit ne jednu možnosti. Už mnozí tito skrblíci, později protáhli obličej. Domnělá úspora peněz se totiž projevila jako bankrot.

Komín vytváří flexibilitu
Komín dává staviteli možnost hrát více kartami, pokud jde o volbu paliva. Koneckonců nikdo neví, co budoucnost přinese. Moderní systémové komíny s keramickou vnitřní vložkou jsou přizpůsobeny na trhu běžně dostupným systémům vytápění. V zásadě je možná jak modernizace topného zařízení, tak i změna paliva.

Dvouprůduchovým systémem si náš stavitel vytváří další možnosti. Může si například vedle plynového nebo olejového topení nainstalovat ještě i krb nebo kachlová kamna. Jedna šachta komína je rezervována pro ústřední topení, druhá pro krb, resp. kamna. Náš stavitel je tedy vyzbrojen, i když nechce zprovoznit druhý zdroj tepla hned na počátku.

Jistá předpověď neexistuje
Stručně řečeno: nikdo dnes nemůže říci, jaké palivo bude z ekonomického i ekologického hlediska za pár let znamenat tu nejlepší možnou volbu. A které úsporné a ekologické systémy vytápění budou v příštích desetiletích vynalezeny, to je téma, které ani odborníci nejsou schopni spolehlivě předpovědět.

Kdo tedy dnes staví domy bez komína, vystavuje se rizikům i eventuálnímu odtržení od budoucího vývoje systémů vytápění.

Kdo plánuje dlouhodobě, plánuje s komínem. Bez této investice se stavitel trvale váže jen na jeden určitý systém vytápění. Zcela jiné možnosti nabízí komín. Ve spojení s moderními topnými zařízeními zde lze použít jakákoli na trhu běžně dostupná paliva.

Dvouprůduchový komín kromě toho ještě umožňuje provoz krbu nebo kachlových kamen.

To staviteli dává možnost svobody rozhodnutí, pokud jde o volbu paliva. Kdo ví, jak se budou vyvíjet ceny a systémy vytápění v příštích letech?

-schiedel-

Komentáře

Načítám komentáře...