Když je práce koníčkem

Když je práce koníčkem

Pokud je pro vás práce zároveň koníčkem, pak máte o starost méně a navíc můžete své zájmy někdy v soukromém životě mnohonásobně zúročit. Stejně jako muž, který si pro svou životní dráhu zvolil architekturu. Navrhování interiérů se stalo jeho životním posláním, a tak v momentě, kdy si pořídil vlastní byt, přesunul svůj...

Pokud je pro vás práce zároveň koníčkem, pak máte o starost méně a navíc můžete své zájmy někdy v soukromém životě mnohonásobně zúročit. Stejně jako muž, který si pro svou životní dráhu zvolil architekturu. Navrhování interiérů se stalo jeho životním posláním, a tak v momentě, kdy si pořídil vlastní byt, přesunul svůj zájem na určité období sem, aby tu vytvořil pevné zázemí pro celou rodinu.

Zkušenosti a nápady využil beze zbytku, takže připravil nejen dispoziční řešení, ale navrhl také veškerý nábytek.

Z minima maximum
Osmdesát metrů čtverečních velký byt se nachází v klasické činžovní zástavbě z roku 1936. Prostor byl původně rozdělen příčkami do několika malých místností, což nevyhovovalo současným nárokům na pohodlné bydlení. "Chtěli jsme vzdušný byt, ve kterém lze místnosti přizpůsobovat situaci. V tomto ohledu je stará bytová výstavba málo nápaditá. Stačilo zbourat některé zdi, jiné zase přistavět a vznikl úplně jiný prostor," říká muž, kterému se tak podařilo místnosti přizpůsobit požadavkům a potřebám.

Z malé předsíně za vchodovými dveřmi se vchází do dvou částí. Jedna vede do salonku, kde bude v budoucnu dětský pokoj. Druhá do srdce bytu, které tvoří dvě místnosti nenásilně od sebe oddělené knihovnou se zabudovanými posuvnými skleněnými dveřmi. Na jedné straně se nachází soukromá zóna s ložnicí a pracovnou, naproti - ve společenském prostoru - je spojen obývací pokoj s kuchyní.

Navrhování mě baví
Z původního bytu si majitelé nepřinesli až na pár drobností vůbec nic. Neměli tedy ničím svázané ruce a mohli se řídit jen a pouze svou představivostí. "Chtěli jsme moderní interiér, který bude nejen volný a dynamický, ale zabydlenější a v teplejších barvách. Některé byty, které vidíme v časopisech, jsou na pohled krásné, ale my bychom se v takovém interiéru necítili jako doma," říká žena, která se ztotožňuje s manželovým počínáním.

"Architekturou se zabývám už několik let a navrhování nábytku mě baví. Měl jsem možnost realizovat své nápady, využít své zkušenosti i fantazii a cit. Snažím se používat veškeré nové technologie umožňující různé věci, které v konečném efektu působí lépe," říká muž. Důkazem toho je například koupelna, kde místo obkladů použil speciální voděodolnou barvu, nebo skleněná přihrádka přilepená zespodu na barový pult. Podobných maličkostí a detailů se v bytě najde víc. Jsou nejen hezké, ale mají i svůj smysl, což je z praktické stránky velmi důležité.

Důraz na detail
Majitelé dali přednost světlému dřevu, a kontrast vytvořili pomocí barevných stěn a některých doplňků. Žena si přála prostornou kuchyň s velkými pracovními plochami, což manžel respektoval a navrhl moderní sestavu s jednoduchými liniemi. Jídelní stůl a barové židle sestavu zvýrazňují. "To je dýha, která se vyrábí zvláštním postupem. Skládá se na sebe, řeže a znovu skládá, čímž vzniká netradiční vzor," říká muž. Velké úsilí stál výběr správné sedací soupravy, která je i s odkládacím skleněným stolkem také jeho návrhem. "Inspirací mně byl jeden typový tvar našeho výrobce a pak jsme s manželkou hledali vhodné čalounění. Už jsme měli vymalováno a pověšené závěsy. Přinesli jsme si domů několik různých látek, které jsme přehodili přes židle, a několik týdnů jsme na ně koukali. Tak jsme zjišťovali, která látka nás ruší, která se nám líbí a kdy se cítíme dobře," vypráví muž. S podobnou důsledností postupovali při zařizování celého bytu.

Vedle estetické stránky kladli důraz na funkčnost a praktickou stránku. Důkazem toho je třeba červená elipsovitá skříň mezi ložnicí a pracovnou. Z jedné strany slouží jako šatník a z druhé má úložný prostor na kancelářské potřeby. Celkovému dojmu interiéru musely být přizpůsobeny také stropy, na podlaze zůstaly v některých místnostech původní parkety a někde se použily nové plovoucí laminátové podlahy.

-Veronika Trčková-
Foto: Iveta Kopicová

Komentáře

Načítám komentáře...