Máte zádveří?

Máte zádveří?

Jaro je jakýmsi předělem, kdy nám v rodinném domě začíná vadit předsíň. Předsíň či zádveří, ještě přesněji dveře vedoucí odsud do dalších prostor domu - obytné kuchyně či pokoje. Venku je teplo, a tak přestáváme úzkostlivě před zimou zavírat, neustále chodíme na zahradu, kde máme spoustu práce, a zase domů; takže nám...

Jaro je jakýmsi předělem, kdy nám v rodinném domě začíná vadit předsíň. Předsíň či zádveří, ještě přesněji dveře vedoucí odsud do dalších prostor domu - obytné kuchyně či pokoje. Venku je teplo, a tak přestáváme úzkostlivě před zimou zavírat, neustále chodíme na zahradu, kde máme spoustu práce, a zase domů; takže nám jakékoliv, i otevřené, dveře jednoduše překáží v rozběhu.

Při projektování rodinného domu architekt navrhne skoro automaticky zádveří, i když se jinak vyhne chodbám a ponechá volný prostor. Mnoho lidí je ale proti a zádveří naprosto zavrhne. Ve filmu se nám líbí volnost a nenucenost, s jakou lze vstoupit do domu, z ulice přímo do obytné kuchyně nebo obytné haly. Ignorujeme pak argumentaci odborníka, který nám na příkladech a výpočtech i svých zkušenostech dokazuje, o kolik protopíme více, jak nám mráz s každým otevřením vstupních dveří zaplaví celý dům. Ale my tvrdíme, že to nebude tak hrozné a hlavně – že se nám to líbí. Že by nám dveře určitě překážely. Ano, možná překážely – ale právě jen na jaře a v létě. Tím vlastně už předem myslíme na to příjemné - na léto, slunce, teplo, na maximální propojení domu se zahradou; skoro nikdy ve svých představách nespojujeme svůj budoucí dům s tuhou zimou a vším, co přináší.

Americký hrdina ve filmu otevírá vstupní dveře do domu, nezouvá se, ihned se ocitá v obýváku. Otevřenými dveřmi za ním nikdy nevnikne do domu vítr, mráz, zima, prach - jen se nám mihne pohled na dokonalý trávník a stromy před domem. Ale tato pohoda může být vzdálená realitě. Ta je trochu jiná.

Pokud z domu vynecháme jakékoliv zádveří s vnitřními dveřmi a spolehneme se jen na masivní dveře vstupní (často vedoucí na sever), pokud si prosadíme volný otevřený prostor, s příchodem prvních plískanic a mrazíků můžeme poznat svůj omyl a své představy možná rychle zkorigujeme. Otevřením severních vstupních dveří se okamžitě dovnitř nahrne mráz, takže rychle začínáme hledat nějaký teplý silný závěs, který před vstup zavěsíme, než to všechno promyslíme a přebudujeme.

O předsíni a zádveří v létě zase příště.

-ag-

Komentáře

Načítám komentáře...