Podkroví ve velkorysém pojetí

Podkroví ve velkorysém pojetí

Podkrovní byty jsou dostatečně vysoko, a tak majitelům poskytují soukromí a ojedinělý výhled do okolí. Právem proto patří mezi nejvyhledávanější místa pro bydlení. Když mladí manželé před několika lety přemýšleli o tom, kde budou bydlet, po důkladném uvážení se rozhodli, že zůstanou ve městě, které jim poskytuje...

Podkrovní byty jsou dostatečně vysoko, a tak majitelům poskytují soukromí a ojedinělý výhled do okolí. Právem proto patří mezi nejvyhledávanější místa pro bydlení.

Když mladí manželé před několika lety přemýšleli o tom, kde budou bydlet, po důkladném uvážení se rozhodli, že zůstanou ve městě, které jim poskytuje bohatý kulturní život a s ohledem do budoucnosti nezávislejší život i pro jejich děti. A protože víkendový domek se zahradou mají, rozhodli se pro podkrovní byt.

Chvála prostoru
Po téměř ročním pátrání našli odpovídající půdní prostor, který však musel projít náležitou rekonstrukcí. Při plánování dispozice zjistili, že půda nebude svými rozměry stačit, a tak přikoupili spodní dva byty, které s půdou spojili. Vznikl tak velkorysý mezonetový půdní byt s rozlohou 400 m2, jehož horní patro je společenské, kde je podle současného trendu propojená kuchyně s jídelnou a obývacím pokojem. Spodní patro je naopak ryze soukromé, jsou tu dětské pokoje, manželská ložnice s prostornou šatnou a několik koupelen.

„Díky zvětšenému prostoru jsme mohli dát vyniknout celkovému prostoru, navrhnout zajímavé průhledy a využít překrásný výhled do okolí,“ komentuje architektka, která měla za úkol připravit dispozici prostoru, která se během stavebních prací ještě mírně upravila. Díky vysokému krovu přibylo vložené mezipatro - lávka, z níž se vchází do nově vybudované místnosti s velkými okny, rekonstrukce pak umožnila vybudovat dvě rozlehlé terasy poskytující v letních měsících možnost pobytu pod širým nebem.

Sladěná koncepce
Když byla dispozice interiéru hotová, bylo nutné připravit celkovou koncepci. Musely se zohlednit základní interiérové prvky, jako např. komínová stěna, umístění krbu, rozvržení schodišť atd. Řešení tohoto úkolu připadlo na dalšího architekta. „Navazoval jsem na navrženou dispozici, dbal jsem na to, aby jednotlivé prvky nepůsobily v prostoru hrubě, použité materiály a barevné provedení stěn jsem navrhoval s ohledem na stávající pevné prvky, jako jsou dveře, euro okna, vestavěné skříně atd.,“ dodává.

Nestandardní prostor si žádá podobný nábytek
Majitelé si přáli moderní nábytek s jednoduchými tvary, odpovídající současnému trendu. Kvůli atypickým prostorám je tady téměř všechen nábytek na míru. Zatímco společenská místnost je zařízena prvky z dílen zahraničních návrhářů, v privátním patře většinu nábytku navrhoval talentovaný český návrhář. „Myslel jsem na praktickou, funkční i estetickou stránku,“ prozrazuje architekt, který kromě autorské kolekce připravil zařízení dětských pokojů. Základním prvkem je postel připomínající létající talíř. Má dostatečně velkou lehací plochu, úložné prostory na hračky i tajné skrýše. Díky tomu, že je vyvýšená, vznikl pod lehací plochou další úložný prostor i místo na hraní, kde je na míru navržená dětská sedací souprava, jejíž sedák lze rozložit, takže vznikne velká matrace, na níž může případně přespat další dítě.

-Veronika Malá-
Foto: Iveta Kopicová

Komentáře

Načítám komentáře...