Architekt: Emise se dají ušetřit i dobře postaveným domem

Špatně zateplené budovy spotřebují polovinu světové produkce energie, tím stojí i za polovinou světové produkce emisí skleníkových plynů, tvrdí architekt Aleš Brotánek. Specialista na energetické úspory se v úterý zúčastnil tiskové konference ke startu mezinárodní úmluvy o snižování emisí. Kjótský protokol, který ve...

Špatně zateplené budovy spotřebují polovinu světové produkce energie, tím stojí i za polovinou světové produkce emisí skleníkových plynů, tvrdí architekt Aleš Brotánek. Specialista na energetické úspory se v úterý zúčastnil tiskové konference ke startu mezinárodní úmluvy o snižování emisí. Kjótský protokol, který ve středu 16. února vstoupil v platnost, se totiž netýká pouze průmyslového znečišťování.
Brotánek upozornil na fakt, že v Česku neexistuje systematická podpora výstavby energeticky úsporných domů. Navíc kvůli ekonomickému systému "není výhodné energiemi šetřit".O státní podporu při výstavbě energeticky málo náročného domu mohou Češi žádat hned u čtyř ministerstev. Brotánek proto považuje dotační politiku za nesystémovou. Kvůli tomu, že stát ještě nepřistoupil k ekologické daňové reformě, se k tomu investice do úspor nevyplatí. V dobře izolovaném domě s klimatizací, solárním ohřevem vody a kvalitními okny by přitom v českých podmínkách stačilo topit jen 11 dní v roce.Podle Karla Merhauta z Ligy ekologických alternativ, která radí, jak zavádět úsporná opatření, se i přesto některé obce v Česku začínají v tomto ohledu snažit. Největší zájem o úspory energií v bydlení mají podle jeho názoru Západočeši a Jihočeši, kteří čerpají inspiraci u sousedů v Německu.Liga pořádá soutěž obcí o projekty úspor a v posledních letech zaznamenává čím dál větší zájem. Stále však v Česku chybějí i komunální nástroje pomoci občanům. V Německu podle Merhauta například není výjimkou, že obec nakoupí komponenty na stavbu solárních panelů a složené potom občanům prodává za nižší ceny. Lidem, kteří přejdou z topení fosilními palivy na alternativní zdroje, pak třeba zaplatí část investice.Tématu energetických úspor v bytové výstavbě se věnujeme dlouhodobě. Přečtěte si například související články, které jsme nízkoenergetickému stavění věnovali mimo jiné v rubrice SLUŽBY.
-ČTK- a -red-

Komentáře

Načítám komentáře...