Kvalitní dveře a okna pro klid a bezpečí

Kvalitní dveře a okna pro klid a bezpečí

Podle statistik ministerstva vnitra jsou ze 48 % zneužívány pro násilné vniknutí do bytu dveře a z 37 % okna. Při zabezpečování svého domu nebo bytu bychom se tedy na tyto přístupové cesty měli zaměřit nejdříve. Jde-li o naše bezpečí a klid, určitě se zde nevyplatí šetřit. Zhruba 40 % zlodějů prý totiž ztrácí zájem o...

Podle statistik ministerstva vnitra jsou ze 48 % zneužívány pro násilné vniknutí do bytu dveře a z 37 % okna. Při zabezpečování svého domu nebo bytu bychom se tedy na tyto přístupové cesty měli zaměřit nejdříve. Jde-li o naše bezpečí a klid, určitě se zde nevyplatí šetřit. Zhruba 40 % zlodějů prý totiž ztrácí zájem o dveře, které by neotevřeli do 10 minut.

Kvalitní bezpečnostní dveře
Pokud máme k dispozici větší peněžní částku, můžeme si pořídit kompletně nové bezpečnostní dveře. Na trhu se ceny těchto bezpečnostních dveří pohybují od cca 7.000 do několika desítek tisíc korun. Pokud ovšem nejsme v situaci, kdy bychom byli schopni najednou vydat takovouto částku, nabízejí se nám i jiné bezpečnostní prvky, které jsou cenově příznivé a svůj účel také dobře splní. Jsou jimi například bezpečnostní zámky, cylindrické vložky, kování, závory a přípravky proti vysazení z pantů. Bezpečnost dveří zdvojnásobí také přídavné zámky, ale i klasický bezpečnostní řetízek. Tyto produkty můžete pořídit v řádu stovek korun.

Zajištění oken
Nejvíce zneužívána jsou okna hlavně v přízemních prostorách (16 %), dále okna sklepní, vikýře a násypné otvory (11 %) a balkónová okna a dveře (10 %), jak dokládají statistiky ministerstva vnitra. Zdálo by se, že okna se nedají chránit jinak než řádným zavřením, ale i zde existují účinné ochranné prostředky, které znemožní či alespoň znesnadní vniknutí lupiče do bytu touto cestou. Pojďme se tedy podívat, jak můžeme svá okna učinit bezpečnějšími…

Mříže: Jsou nejznámější formou zabezpečení oken a jsou zřejmě skutečně tím nejefektivnějším způsobem, jak se ubránit vniknutí lupiče. Ovšem pokud bydlíte v paneláku nebo v domě, kde z různých důvodů nelze mříže namontovat (například kvůli rozhodnutí památkářů), musíte hledat jinou, méně nápadnou možnost.

Sklo: V současné době lze zajistit, aby křehké sklo nebylo již tak křehké. Způsobů je více. Použitím vícevrstvého skla nebo tvrzeného skla. Podle odborníků je však nejlepší formou bezpečnostního vylepšení skla použití tzv. bezpečnostní fólie, která je tvořena vrstvami polyesterového filmu a lze ji nakombinovat i s dalšími fóliemi – například s protisluneční nebo s fólií zabraňující zbytečnému úniku tepla z místnosti. Nevýhodou je to, že ji lze lepit pouze na sklo o tloušťce minimálně 4 mm, což vylučuje klasická okna panelových domů, jejichž skla obvykle mají tloušťku pouze 3 mm. Kromě naprosté průhlednosti má ještě další velkou výhodu: pokud jde o atestovanou fólii, nalepenou dle příslušných předpisů, pojišťovny ji řadí do kategorie bezpečnostních mříží. Finančně je ovšem náročnější – 1 m2 fólie lze pořídit za 400 Kč, za montáž zaplatíte okolo 300 za 1 m2.

Další méně finančně náročné bezpečnostní prvky: Výsledek je ovšem závislý na komplexnosti zabezpečení. Proto je nutné zajistit i pevný okenní rám, řádně ukotvený ve zdi a pevně spojený dlouhými skobami, uzamykatelné uzávěry a kliky (i pro polohu větrací). Kliky můžeme pořídit již za cenu okolo 250 Kč, lepší zabezpečení pantů za ceny okolo 1.100 Kč a například přídavné zámky pro okna a balkónové dveře za 1.500 Kč.

Přesto, nezapomeňte, že veškeré zabezpečení přijde vniveč, pokud zapomenete okno zavřít. A bohužel se to nestává zřídka. Policie udává, že 35 % pachatelů vyhledává právě otevřená okna a pootevřené balkónové dveře.

-td-
připraveno ve spolupráci s Veronikou Fáberovou ze společnosti Group 4 Falck
Foto: NEXT spol. s r.o. a archiv

Komentáře

Načítám komentáře...