Montáž okna: paropropustné a parotěsné okenní pásky


Autor: Thinkstockphotos.com
Interiérové a exteriérové pásky nacházejí důležité uplatnění při montáži nových oken i při jejich výměně. Nemontuje je každý montážník; jsou však doporučené normou a automaticky by se s jejich pomocí měla montovat okna v nízkoenergetických a pasivních domech.
Jedna věc je vybrat si správná okna – a věc druhá je jejich kvalitní montáž. To může být problém; nedbalá montáž může funkci kvalitních oken znehodnotit.
Jedním z kamenů úrazu je způsob zasazení rámu okna do stavebního otvoru neboli napojení okna na konstrukci domu. Pokud to bude provedeno špatně, poznáme to, až když bude pozdě. To když začne kondenzovat voda na špaletě a objeví se plísně. Problém je, že pokud toto napojení bude uděláno nedbale a nikdo na to před zakrytím omítkou nepřijde, pak už to není viditelné a nelze kvalitu napojení zkontrolovat.
Na okenní rám se lepí oba druhy pásek ještě před jeho zasazením do stavebního otvoru. Z interiérové strany se lepí parotěsné (interiérové) pásky, na vnější stranu okna přijdou pásky vodotěsné (paropropustné). Po tomto ošetření okenního rámu dvěma druhy pásků následuje zasazení rámu okna a další montážní postupy.
Voda nesmí dovnitř, pára musí ven
O existenci vodotěsných a parotěsných pásek majitel bytu (a tedy laik) často ani neví. Nezná většinou ani správný postup, jak se dnes správně okna montují. Na funkci těchto montážních prvků a jejich výhody tedy solidní firma musí zadavatele zakázky upozornit.
A příště...
Na to, co se stane, pokud se při výměně oken pásky nepoužijí, jak okno trpí, na závady a jejich drahé odstranění... i na další parotěsné prvky se podíváme příště.








Komentáře
Přidat příspěvek
Načítám komentáře...