Stále oblíbenější sekundární bydlení

Sekundární (druhé) bydlení si v České republice získává stále větší oblibu. Jako nejvyhledávanější destinace vedou Krkonoše,...

Sekundární (druhé) bydlení si v České republice získává stále větší oblibu. Jako nejvyhledávanější destinace vedou Krkonoše, Šumava a západočeské lázně, převažují apartmány s dispozicemi 2+kk nebo 2+1, průměrná výměra se pohybuje kolem 50 - 60 m2. Vyplývá to z výzkumu zveřejněném dne 26. února 2007 společností ARLLEN Development ve spolupráci se společností KPMG Česká republika.

Sekundární nebo také rezidenční bydlení rekreačního charakteru znamená, že nemovitost či objekt slouží jako přechodné místo pobytu vlastníka či uživatele. Ten ho využívá převážně k rekreačním účelům.

Jak se ukazuje a odborníci potvrzují, tak jsou v současné době projekty druhého čili sekundárního bydlení na vzestupu. A to bezesporu díky tomu, že uživatelům nabízejí moderní a komfortní bydlení, dobrou občanskou vybavenost, soukromí a kombinaci sportovních, relaxačních možností a společenského vyžití. V neposlední řadě sekundární bydlení funguje jako dobrá investice, a to jak pro domácí, tak i zahraniční zájemce.

Možnosti pro uplatnění sekundárního bydlení jsou v České republice široké – od klasických rekreačních turistických a sportovních oblastí v horách nebo u vodních ploch přes světově proslulé lázeňské destinace s širokou nabídkou ozdravných či rekreačních programů až po expandující golfové odvětví, ve kterém patří České republice podle nejnovějšího průzkumu členských společností KPMG první místo mezi zeměmi bývalého východního bloku jak v počtu hřišť, tak aktivních hráčů.

Oblasti, kde se trh sekundárního bydlení úspěšně rozvíjí, můžeme rozdělit do tří kategorií. V první jsou tzv. top lokality jako Krkonoše nebo Šumava. Zde ale rychle ubývá nových příležitostí a vzhledem ke stavebním uzávěrám se případní zájemci musí orientovat spíše na přestavby.

V druhé kategorii jsou oblasti, které svůj potenciál již začínají objevovat a využívat (Beskydy, Jizerské hory, Krušné hory). Je tu zatím dostatek volného prostoru pro developerské projekty a vznikají zde již centra pro turismus a sporty. Tyto oblasti také těží z nízkých cen a příznivé polohy, jako je tomu například u Krušných hor situovaných mezi Prahou a Saskem. Konečně existují regiony, které na svou příležitost teprve čekají, ale mají před sebou dobrou perspektivu rozvoje. Patří sem například Jeseníky s dosud nedotčenou přírodou, levnými zdroji a historickou lázeňskou tradicí nebo lyžařský region Orlických hor s výhodnou polohou směrem k Polsku a větším českým městům.

Počet nových projektů sekundárního bydlení se v České republice blíží k padesátce. Z více jak poloviny převažují apartmány s dispozicemi 2+kk nebo 2+1. U apartmánů v horských oblastech představují dispozice od 1+kk po 2+1 až 90 procent nabídky.

Obvyklá výměra těchto bytů se pohybuje v rozpětí 50 - 60 m2. Samozřejmostí je sklepní kóje nebo jiný odkládací prostor na lyže a ostatní sportovní náčiní. Dispozice 3+kk, 3+1, 4+kk nebo 4+1 a větší se týkají zejména luxusních projektů a apartmánů umístěných v lázeňských lokalitách nebo ve městech, jako je Liberec.

Komentáře

Načítám komentáře...