S tepelným čerpadlem topíte téměř zdarma

Švédská firma Nibe má ve výrobě tepelných čerpadel dlouholetou tradici a patří mezi nejvýznamnější evropské výrobce. Inovovaná...

Švédská firma Nibe má ve výrobě tepelných čerpadel dlouholetou tradici a patří mezi nejvýznamnější evropské výrobce. Inovovaná řada tepelných čerpadel země/voda se vyznačuje vynikajícími technickými parametry. Topný faktor, který je důležitým ukazatelem každého tepelného čerpadla, je při podmínkách, kdy teplota nemrznoucí směsi v zemním kolektoru je 0 °C a vytápí se podlahovým otopným systémem, mezi 4,95 až 5,04. To znamená, že na 1 kW spotřebovaný pro pohon kompresoru získáme až 5 kW topného výkonu, 4 kW jsou zdarma ze země!

V loňském roce byl nejprodávanějším tepelným čerpadlem firmy Nibe na českém trhu Fighter 1220. Dodává se ve výkonech od 5 do 12 kW, což většinou zcela splňuje požadavky průměrných rodinných domů. U zákazníků je oblíbené zejména proto, že se jedná o kompaktní jednotku, která má zabudovanou nádrž na přípravu teplé vody o objemu 160 l i elektrické topné těleso, které slouží jako pomocný elektrokotel, když tepelné čerpadlo samo nestačí ve velkých mrazech pokrýt potřeby domu. Tichý chod těchto jednotek spolu s rozměry odpovídajícími zhruba velikosti větší chladničky nekladou velké nároky na prostor pro instalaci. V letošním roce došlo k další inovaci jak technického řešení, tak designu a tento typ s integrovanou nádrží na ohřev vody se prodává s označením Fighter 1240. O tom, že investovat do tepelného čerpadla se vyplatí, svědčí konkrétní příklad jednoho rodinného domu, kde je instalován dřívější model - Fighter 1210.

V roce 2003 bylo v Jilemnici instalováno tepelné čerpadlo NIBE FIGHTER 1210-5 s odběrem energie z plošného zemního kolektoru.

Rodinný dům je dvoupodlažní a podlahovým topením je vytápěna plocha 140 m2. Žijí zde 3 osoby, využívající teplou vodu, která je také ohřívána tepelným čerpadlem. Původně byl instalován elektrický kotel.

Díky průběžnému kontaktu s majitelem domu byly získány hodnoty spotřeb energie po instalaci tepelného čerpadla NIBE FIGHTER 1210.

Roční spotřeba elektrické energie v nízkém tarifu: 6.881 kWh/rok
Roční spotřeba elektrické energie ve vysokém tarifu: 326 kWh/rok
Roční spotřeba elektrické energie celkem: 7.207 kWh/rok

Z celkové spotřeby je třeba odečíst minimálně 3.000 kWh/rok, což odpovídá průměrné roční spotřebě elektřiny v domácnosti (vaření, svícení, žehlení apod.). Tepelné čerpadlo tedy pro vytápění a ohřev vody v tomto konkrétním rodinném domě, který je postaven v nadmořské výšce cca 500 m s výpočtovou venkovní teplotou -18 °C spotřebovalo v roce 2005 4.207 kWh/rok, což odpovídá ceně cca 6.900,-Kč/rok. Tato spotřeba nebyla naměřena náhodou, ale opakovala se po 3 roky. Hodnoty spotřeb elektrické energie byly čerpány přímo z faktury společnosti ČEZ, a. s.

Nibe přichází na trh každým rokem s nějakou novinkou a při vývoji tepelných čerpadel klade důraz nejen na technické parametry, ale také na uživatelský komfort, snadnou obsluhu a servis. Zástupci firmy rádi seznámí zájemce s dalšími nabízenými typy tepelných čerpadel a pomůžou s výběrem nejvhodnějšího řešení vytápění. Více též na https://www.nibe-cz.com

-td-
Foto: Nibe

Komentáře

Načítám komentáře...