Kudy budeme stoupat do podkroví?

Kudy budeme stoupat do podkroví?

Otazníky nad umístěním schodiště v novém rodinném domě je třeba si před jeho stavbou zodpovědět, nevynechat ani zdánlivý detail...

Kolem sebe vidíme různá krásná, neobvyklá schodiště odvážných tvarů, jejichž nabídka se rozšířila přímo neuvěřitelně. Všude čteme v souvislosti se schodišti v nových rodinných domech (a nejen tam, i v komerčních prostorách) především jako o výtvarném prvku, estetickém kontrapunktu, výrazném solitéru, perle interiéru a podobně. To všechno může být pravda. A ještě je tady jedna věc – v extrémních případech jako by se vůbec zapomínalo, že se po něm - odtud také jeho jméno - ještě také mimochodem chodí.

Příliš velký důraz je obecně v poslední době kladen na vizuální stránku schodiště. V pozadí je trochu praktická stránka každodenního života, která ale brzy po zabydlení nabude vrchu. Schody se pak už v domě většinou neobdivují, nýbrž se po nich chodí. Nahoru a zase dolů, několikrát denně. Že po něm chodí senioři, děti, návštěvy, že po něm chodíme třeba také nejen nalehko, ale i nepoeticky s košem plným prádla do šatny nebo ložnice v patře, že děti po nich tahají těžké školní tašky do svého pokoje. Důležitá je tady potom už zejména vysoká bezpečnost a pohodlí. Schodiště je také významným distributorem tepla. Jak známo, teplo stoupá vzhůru a jestliže ho postavíme do obytného prostoru a dole si pěkně příjemně zatopíme – teplo nám stejně pěkně odejde nad schody.

Kam umístit schodiště v novém rodinném domě?
Navštívíme-li stavební firmu, která nabízí hotové projekty domů, a zalistujeme-li katalogem, je to všude podobné: většinou je schodiště umístěno v otevřeném obytném prostoru. Méně pak už v prostoru komunikačním – v hale či předsíni. A tak, pokud máme zájem o „katalogový“ dům a chceme schodiště v předsíni, často je nutné se vyhlédnutého projektu vzdát. Jiné je to samozřejmě u domu, jehož projekt zadáme architektovi.

Jaké jsou výhody a nevýhody dvou rozdílných řešení? Schodiště v obývacím prostoru dává opravdu vyniknout své kráse, estetické hodnotě, nápaditosti. Z křesla se na něj můžeme zálibně dívat stejně jako na obraz vedle na zdi. Dotváří svým stylem celý otevřený prostor. Nevadí tady tehdy, když je provoz v bytě či domě po většinu času zanedbatelný, pokud domácnost tvoří jeden nebo dva členové. Jiná situace ovšem nastává u velkých rodin, případně s častými návštěvami. A ve větším domě s více ložnicemi, dětskými pokoji a třeba ještě pracovnou a ateliérem v patře. To se potom ze schodiště stává dálnice a obytný prostor se mění ve vysloveně komunikační. Odpočívající členy rodiny ruší hluk neustálého přecházení ostatních.

Schodiště v předsíni je naopak zavřeno „do soukromí“, je tak trochu zastrčené, není na očích ani „na uších“. Tím, že je většinou sevřeno stěnami, velmi obecně se dá říci, že bývá bezpečnější – možná i protože víceméně rezignovalo na výraznou krásu. (Bezpečnost je ale kapitola sama o sobě - stanovují ji technické normy, které není radno obcházet.)

Schodiště v obývací části:
Výhoda: schodiště jako zdůrazněný solitér, viditelná estetická hodnota této stavební konstrukce.

Nevýhoda: odvádění tepla vzhůru, zvýšená hlučnost, provoz ve větší místnosti se stahuje do obývacího prostoru, který se tak stává převážně prostorem komunikačním.

Schodiště v předsíni, hale, zádveří: získáme oddělený komunikační prostor při zachování klidu v obytné části. Ekonomičtější řešení, protože předsíň či hala se většinou vytápí jen na 10 - 15 °C (místo 19 - 23 °C v obývacím prostoru), neztrácí se bezúčelně tolik tepla do nevyužívaného prostoru nad schodištěm.

-ag-
Foto: https://www.profimedia.cz/

Komentáře

Načítám komentáře...