Individuální projekt: Jak získat finančně dostupný dům?

Individuální projekt: Jak získat finančně dostupný dům?

Při stavbě domu máme tři možnosti výběru projektu. Buď ho postavíme podle typového projektu, nebo podle typového projektu, který si necháme upravit podle svých představ, nebo si ho necháme vypracovat na míru.

Vydáme-li se třetí cestou, máme před sebou také mnoho otazníků a rozhodování. Tuto volbu doporučuji u domů větších, osazovaných do náročnějších terénů, a těm, kteří Ing. Roman Brabecchtějí mít dům optimálně situovaný na pozemku s vnitřní dispozicí podle svých zvyklostí. Největším úskalím této cesty je udržet při projektování po celou dobu dohodnutou výši budoucí investice. To není úkol lehký a pro některé architekty přímo nesplnitelný. Jak tedy na to, aby projekty hezkých domů nekončily v koši, aby se dodatečně neupravovaly a nezmenšovaly nebo se jejich realizace neodkládaly?

Při oslovení architektonického studia nebo samostatného architekta se vždy jako první fáze projektu zpracovává studie stavby. Doporučuji mezi prvotními vstupními údaji o představě budoucího domu velmi zdůraznit také představu finančního objemu, za který chceme stavbu pořídit, a tu si podchytit ve smlouvě o dílo a připočítat cca od 500 tisíc, pokud budeme chtít také oplocení, terénní úpravy a zpevněné plochy (cena podle individuální velikosti pozemku). Dobrý architekt by měl po prvních variantách studie vyplývající z přání klienta vycítit, zda je možné se v toleranci financí udržet, či nikoli. Bohužel někteří to podceňují, ať již z neznalosti aktuálních cen, či někdy i z nezájmu založeném na filozofii: Vyprojektujeme klientovi přesně to, co si přeje. Zažívám bohužel právě ty konce, kdy projekty oceněné skoro shodně sedmi stavebními společnostmi končí v koši a sen klienta se rozplývá jako nedostupný. Aby se to nestalo, je potřeba zodpovědně, nejlépe s vytipovanou stavební společností navázat po studii kontakt a požádat ji o cenovou konzultaci. Podle studie s technickým popisem lze odhadnout budoucí cenu s přesností 10 %. Tedy pokud ji odhaduje člověk kompetentní v cenové problematice.

Následně po ověření ceny můžeme dát pokyn k pokračování v projektové dokumentaci pro stavební povolení. Ta již po rozšíření o statiku a prováděcí dokumentaci topení je podkladem pro přesné ocenění. Často se setkávám s klienty, kteří jako by se procesu projektu a výběru materiálů stavby vůbec nezúčastnili. Po přečtení technické zprávy na dotazy, zda si toto vybavení nebo specifikace přáli, mi odpovídají, že ne, že jim varianty nikdo nevysvětlil. Tady vidím jeden z největších problémů. Po vyřešení vzhledu a dispozice chybí delší osvěta a jednání s klientem o možnostech jak technologických, které lze pro daný projekt použít, tak materiálových, neboť každý tuší, že ocelové zábradlí je desetkrát levnější než skleněné. Klient se musí o tyto záležitosti zajímat nebo si zvolit svého zástupce již v této fázi a vše s ním konzultovat či se na něho spolehnout – budoucí technický dozor. Cenu stavby zvyšuje každý balkon, terasa, zelená střecha a k tomu zábradlí, ale nejvíce volby materiálové, jako zateplení polystyrenem nebo minerální vatou, obklad dřevem smrkovým nebo exotickým, okna a dveře plastové, dřevěné nebo hliníkové apod. Pokud napočítáme dvacet prvků po 30 tisících možných změn nebo volby levnějšího materiálu, je to opravdu 600 tisíc a může to představovat např. 15 procent z ceny průměrného domu. Je jen málo klientů, kteří si v procesu projektu dovolí nehledět na budoucí náklady. Proto jsem lety dospěl k závěru, že velmi dobrá spolupráce vzniká oslovením stavební společnosti s vlastními projektanty – pokud chceme standardní dům podle vlastních představ.

Zkrátka a dobře, někdo musí být pořád policajt.

-Ing. Roman Brabec, Dům a zahrada 6/2010-

Tip na další zajímavé články
  • Napravujeme chyby v koupelně
  • Stínicí technika: rolety, žaluzie, markýzy
  • Novinky z veletrhů: z Brna, Milána a Kolína nad Rýnem
  • Tipy a triky, jak si snížit splátky u hypotéky
  • Spa a koupací sudy...

...a nízkoenergetické a pasivní domy jako hlavní téma přináší červencové číslo časopisu Dům a zahrada, které je v prodeji od 22. 6. 2010.

 

Komentáře

Načítám komentáře...