Ideální dům bez ohledu na cenu aneb Cokoli chcete

Ideální dům bez ohledu na cenu aneb Cokoli chcete

Jak by mohlo vypadat naše bydlení, pokud bychom nemuseli hledět na cenu? Možností je jistě mnoho, pravděpodobně co člověk, to jiné představy. Tento článek může nastínit jen některé z nich...

Mnohé z nás při stavbě, rekonstrukci či jen úpravách bydlení zamrzelo, že nemůžeme z finančních důvodů využít či pořídit technologie, materiály a vybavení podle svého. Jak by tedy měl vypadat ideální dům z hlediska materiálů, dispozic, vybavení a technických novinek?

Ideál začíná už u stavebních materiálů

V prvé řadě je třeba podotknout, že k ideálním výchozím podmínkám patří to, že při stavbě nebudeme omezeni ani parcelou, ani stavebním úřadem. Z hlediska konstrukce domu můžeme vybrat stavbu zděnou nebo dřevostavbu, samozřejmě při použití kvalitních materiálů, tedy buď zdicí materiály, které nevyžadují tepelnou izolaci, ale i ty navíc zateplíme a využijeme při tom kvalitní minerální vlnu nebo, z ekologického hlediska vhodnější, ovčí vlnu, konopí nebo tepelnou izolaci na bázi dřeva, všechny samozřejmě nezávadné i ze zdravotního hlediska.

Obdobné je to i u dřevostaveb, zde máme navíc možnost využít konstrukční desky na bázi dřeva bez formaldehydu, či opět konstrukční desky konopné. Jelikož nejsme omezeni typem střech, z praktického hlediska je asi nejvhodnější střecha plochá, čím jednodušší tvar v tomto případě, tím lépe – jak z hlediska funkčnosti, bezchybnosti, vlastností i ceny. Výběr střešní krytiny není nijak omezen, ovšem obecně platí, že mezi nejkvalitnější patří pálená taška, trvanlivý je samozřejmě i beton, ovšem ten více zatěžuje konstrukci krovu. Zajímavě vypadá plechová krytina, u té je však nutné vyřešit hlučnost při dešti a podobně. Samozřejmě by stavba měla být konstruována tak, aby splňovala parametry pasivního domu a byla po všech stránkách úsporná. To by ovšem nemělo omezovat ani jeho užitné vlastnosti, tedy to, jak se v něm budeme cítit, jak se v něm bude bydlet.

Jednoduché dispozice jsou základem úspěchu

Když odhlédneme od stavebních materiálů, velmi důležité jsou i dispozice domu. Pokud jde o typ, jako nejideálnější se jeví přízemní dům s obytným podkrovím a rozdělený ne na klasickou denní a noční zónu, ale spíše na část „dospělou a společnou“ a na část „dětskou“. Pro dospělé je totiž praktičtější nechodit se vším do schodů, ale mít naopak všechno při ruce a v dosahu. Současně bychom měli myslet v přízemí na bezbariérovost, tedy žádné stupínky či jiné překážky, které by osobám s horší pohyblivostí nebo starým lidem ztěžovaly pohyb po domě. I do koupelny a na WC již volíme alespoň 90 cm široké dveře a třeba opěrky a madla na WC, sprchový kout bez obezdívky či vaničky, naopak vybavený sedátkem a madly a podobně. Vždyť k čemu je nám sebelépe postavený a vybavený dům, když je nepřehledný, všude je daleko, lidé nemají soukromí, komunikační trasy jsou úzké nebo jinak obtížné a podobně. V tomto případě platí základní pravidlo – jednoduchost a přehlednost.

Dispozičně by měl mít dům s ohledem na počet obyvatel dostatečně velkou kuchyni s jídelnou, ovšem ne příliš velkou – ten, kdo připravuje pokrm, se pak hodně nachodí a rychle unaví. Dále je nutná pohodlná a všem příjemná společná místnost s velkými okny a východem do zahrady, kde je možné si dostatečně odpočinout, sejít se s rodinou a trávit společné chvíle tak, aby z ideálního domu byl i ideální domov. Dům by měl mít vždy o jednu ložnici více, než je potřeba pro členy rodiny, volný pokoj slouží jako hostovský pro návštěvy, případně v něm mohou bydlet rodiče, pokud je to nutné. Ke každé ložnici by měla příslušet šatna nebo alespoň vestavěná skříň s posuvnými dveřmi, abychom omezili množství skříňového nábytku, který prostor zatěžuje. V domě by měly být minimálně dvě koupelny, jedna z nich ideálně s odděleným WC. Ideální dům by měl mít také prostory pro trávení volného času – mohla by zde tedy být herna, zařízená podle věku dětí, případně – pokud popustíme uzdu fantazii – v závislosti na zájmech a zaměření obyvatel domu i hudební a filmová místnost (třeba i s klavírem) s kvalitním technickým vybavením a s knihovnou a archivem filmů a hudby.

V příslušenství domu bychom neměli zapomenout ani na bazén. Krytý bazén přímo v objektu je sice nákladnější, je však možné využívat ho celý rok. Variantou k tomuto řešení je krytý venkovní bazén a v domě pouze menší lázeň s vířivkou a masáží.

Je sklep ideální?

Jestliže bychom usoudili, že využijeme i sklepní prostory, mohl by dům být i částečně podsklepen. To je však třeba velmi dobře promyslet i v případě, že nemusíme hledět na cenu, neboť stavba bude složitější a časově náročnější, současně jsou to prostory navíc, které je nutné udržovat. Ovšem využití může být široké – od klasického sklepa na víno, zavařeniny a podobně, přes skladovací prostory, tělocvičnu či posilovnu i se saunou, plus technicistně zařízenou koupelnou s dřevěným obložením a nerezovou sanitou, až po společenskou místnost s přímým východem do zahrady.

Ideální inteligence

Z technického hlediska bychom měli zvolit dům nové až nejnovější generace – takzvaný inteligentní dům, ovládaný na dálku přes počítač – tedy včetně vytápění, blokování spotřebičů, otevírání vrat, zavírání oken, kontroly zavření oken, zastavení vody, sledování spotřeby vody a elektřiny za určité období. K vytápění je optimální tepelné čerpadlo či jiný alternativní zdroj energie – například FVE, případně vytápění elektřinou pomocí speciálních tepelných rohoží instalovaných v podlaze, stropě či ve stěnách. K lepšímu hospodaření s teplem pomůže také rekuperační jednotka a klimatizace.

S teplem souvisí i výběr typu oken a dveří. Všechny by měly svými parametry splňovat vhodnost použití v pasivních domech. Mezi nejúspornější okna se řadí typy bez vnějšího rámu, s izolačními trojskly a s hliníkovou konstrukcí nebo alespoň obložená z vnější strany hliníkem. Ohřev vody v domě by byl realizován tepelným čerpadlem či alternativou – slunečními kolektory.

Již při stavbě by měly být v domě instalovány rozvody pro centrální vysavač a kabelová vedení pro počítačové a satelitní vybavení a videotelefon a současně také zabudovaný systém přepěťové ochrany.

Další vybavení nábytkem, textiliemi a podobně rozebírat nebudeme, pokud máme dost peněz, můžeme vybírat z toho nejlepšího, co v obchodech je, a také podle vlastních představ. Případně přizvat na pomoc bytového architekta.

-Dana D. Daňková-
Foto: www.isifa.com, www.thinkstock.cz

Komentáře

Načítám komentáře...