Rychlé řešení bydlení: Mobilní dřevostavby

Mobilní dřevostavby

Autor: Archiv firem

Kdysi okřídlené rčení „Kdo má židli, bydlí“ už dnes tak úplně neplatí. Při ceně podnájmů se mnozí lidé spíše než pouze po židli poohlédnou rovnou po vlastním bydlení. Jedním z levných řešení jsou mobilní dřevostavby.

Pořízení vlastního bydlení je v zásadě nejnáročnější životní investicí, při koupi bytu či domu je třeba přemýšlet i o tom, jaké potřeby či požadavky budeme na bydlení mít za několik let - zda počítáme s příchodem dětí, nebo nevíme, jestli setrváme na tomto místě, případně chceme mít své soukromí a nemůžeme platit drahý byt… Pro mnohé tak mohou být řešením například mobilní dřevostavby. Nejde však o prostý domeček na kolečkách, jak by z názvu mohlo vyplývat, tyto stavby nabízí podle typu, výrobce a použitých materiálů přijatelné až komfortní bydlení pro ty, kdo potřebují bydlet rychle a relativně levně – pro mladé páry, seniory, rozvedené, pro lidi v krizových situacích - například po povodních, živelních pohromách, využívají je i firmy jako bydlení pro své zaměstnance v určitém místě – například v blízkosti stavby a podobně. Mohou sloužit i jako příjemné rekreační bydlení.

Mobilní dřevostavby Bydlení dnes

Prostá jako dětská stavebnice

Jaký je vlastně princip těchto dřevostaveb? Základem je panelová stavba, která se dodává již smontovaná, doveze se na podvalníku či návěsu, a na místo se usadí jeřábem. Pro její stavbu není nutné stavební povolení, jako podklad je potřeba rovná, pevná plocha - ideální je betonová deska, ale stačí i panely, zámková dlažba, či dokonce dřevěné fošny, betonové patky nebo jen zemní vruty. Na pozemku je třeba připravit přípojky na inženýrské sítě - elektřinu, plyn, vodu, odpady. Instalace a napojení na sítě je záležitostí několika hodin, dům je okamžitě obyvatelný. Základem mobilního domu je ocelový nebo jiný nosný skelet, stěny jsou vyplněny konstrukčními deskami a izolacemi tak, jako u klasických dřevostaveb. Většinou jsou používány moderní, kvalitní materiály, díky nimž bude bydlení v tomto domě z hlediska tepelné pohody v různých ročních obdobích stejně komfortní jako v domě klasickém. Vnitřní obklady mohou být z různých obkladových materiálů typu sádrokarton a podobně, fasáda pak z vláknocementových či jiných obkladových desek, skla, hliníku či palubek, může být i odvětrávaná. Stejně tak střecha bývá pultová či sedlová, její výběr závisí na konečném půdorysu a velikosti stavby.

Mobilní dřevostavba Natur

Jen samá pozitiva

Možnou nevýhodou je víceméně daný vzhled domu, ale tu jistě vyváží možnost vlastního návrhu dispozic, výběru použitých materiálů jak v interiéru, tak v exteriéru, a v neposlední řadě i poměr finanční stránky vzhledem ke kvalitě a komfortu bydlení. Cena mobilních domků se pohybuje od cca 10 tisíc korun za metr čtvereční, v ní bývá zahrnuto i standardní vybavení - kuchyňská linka s dřezem a plotýnkami, umyvadlo, vana, WC, je možné pořídit k nim terasu. Velkou předností těchto staveb je jejich variabilita, pokud jde o půdorys - je možné koupit si dům menších rozměrů a ten postupně během let se změnou potřeb či požadavků zvětšovat prostým přikoupením dalších místností. Stejně tak je možné místnosti odstranit v případě, že je dům pro naše potřeby příliš velký a nákladný.

Foto: Archiv firem, Vesper Frames s.r.o.

Komentáře

Načítám komentáře...