Hromosvody: Zvolte správný typ


Autor: www.isifa.com
Jak všichni víme, hromosvod vynalezl v polovině 18. století v Evropě Prokop Diviš. První hromosvod byl v Česku instalován na obytné budově v roce 1775. Od té doby vývoj pokročil, na každý dům je třeba zvolit ten správný typ.
Jímač, svody a uzemnění
Jímací soustava je navrhována podle typu a velikosti střechy a jímače by měly být vždy na jejích nejvyšších bodech. Ideální ochranu objektu by mělo tvořit spíše více jímačů s menší výškou, neboť čím vyšší jímač, tím menší prostor v okolí chrání, mohlo by se tedy stát, že okrajové části domu chráněné nebudou. Jímače jsou obvykle vyrobeny z tyče nebo drátu o průměru 8 mm a délce 30 až 60 cm.
Další součástí jsou svody, které, jak termín naznačuje, slouží ke svedení výboje do země. Jsou rozmístěny rovnoměrně po obvodovém plášti objektu a měly by být vzdáleny od elektrických zařízení. Počet svodů určuje norma podle velikosti obvodu objektu a stupně jeho ochrany. Svody mohou být i zakryté, uložené pod omítkou v netříštivé a nevodivé trubce nebo zazděné ve spáře. Svod je spojen měřicí svorkou s vodičem zemnící soustavy a musí být označen štítkem, na kterém je vyraženo jeho číslo a typ zemniče.
Uzemňovací soustava
U rekonstrukcí starších domů je možné použít tyčové zemniče z ocelové pozinkované kulatiny, ocelového pozinkovaného drátu či pásku. U domů se základovou deskou je možné s výhodou využít armovací železa v základovém betonu, která jsou nasvorkována na přiložený drát nebo pásek. Zemní odpor uzemňovací soustavy musí být menší než 10 ohm. Vývod z uzemnění by měl být vyveden také do rozvodnice hlavního domovního propojení. Pokud jde o celou hromosvodnou soustavu, měli bychom nejen instalaci, ale i údržbu svěřit odborné firmě.
Foto: www.isifa.com, archiv firem Příště: Bezpečný hromosvod za všech okolností








Komentáře
Přidat příspěvek
Načítám komentáře...