Jarní kurz natírání: Rozdělení nátěrů na dřevo


Autor: Thinkstockphotos.com
Přípravky pro povrchovou úpravu dřeva se dělí na několik skupin: lazury, nátěry, bezbarvé impregnace, oleje a vosky. Všechny se využívají i na exteriérové dřevo včetně dřevěných fasád.
Lazury tenkovrstvé, silnovrstvé a napouštěcí (olejové)
Autor: Thinkstockphotos.com
Výhody tenkovrstvých lazur
Tenkovrstvé lazury částečně pronikají do dřeva a přitom na jeho povrchu vytvářejí tenký film. UV ochrana dřeva závisí na množství pigmentů v lazuře. Práce s tenkovrstvými lazurami je rychlá, přetírá se jimi bez sbrušování podkladu. Životnost jednoho nátěru činí dva až čtyři roky.
Silnovrstvé lazury
Tvoří na povrchu film, zatímco do dřeva pronikají nepatrně. Vydrží na exteriérovém dřevu maximálně šest let, před dalším nátěrem je nutné odstranit staré vrstvy nátěrů.
ČTĚTE TAKÉ:
Napouštěcí (olejové) lazury
Autor: Thinkstockphotos.com
Krycí nátěry
Jak jejich název napovídá, dokonale pokryjí povrch dřeva, tvoří na jeho povrchu krycí ochranný film (po dvou nátěrech asi 0,1 mm silný). Dovnitř dřevní hmoty přitom skoro nepronikají. Před přetíráním se starý nátěr musí sbrousit, každá oprava je tak poněkud náročnější, i když krycí nátěry vydrží v exteriéru pět, ale také až 12 let. Jestli ale starý nátěr necháme zdegenerovat, můžeme se hodně nadřít s broušením. Silné nátěry se loupají a na stále větších plochách se objevuje holé nechráněné dřevo. Na takto zničené dřevo pak špatně přilne nátěr nový.
TIP:
Autor: Thinkstockphotos.com
Bezbarvou impregnací nenahradíme tlakovou impregnaci dřeva.
A co ekologické vosky a oleje na dřevo – opravdové přípravky dneška? Zasluhují si pozornost, ale už se nám sem nevejdou. Proto o nich až příště.
Titulní foto: Thinkstockphotos.com








Komentáře
Přidat příspěvek
Načítám komentáře...