Vnitřní omítky pro zdravé stěny


Autor: Rigips
Stěny a stropy tvoří v interiéru největší plochy, proto je jejich působení významné nejen vizuálně, ale také přímo ovlivňují kvalitu vnitřního prostředí. V souvislosti s trendem používat více přírodní a ekologické materiály přicházejí i velcí výrobci s novými, zdravějšími produkty.
Po zkušenostech z posledních desetiletí, kdy se ukázalo, že některé materiály běžně ve stavebnictví používané byly zdravotně závadné, se stavebníci více zajímají, z čeho bude jejich dům postaven. Volba vnitřní omítky má přímý vliv na kvalitu vnitřního prostředí.
Co je omítka
Běžně používané vnitřní omítky
Podle počtu vrstev:
- jednovrstvé, dvouvrstvé, vícevrstvé a nástřiky
- štukové omítky (jemná maltová směs zrnitosti max. do 1,5 mm, která se v tenké vrstvě nanáší na jádrovou omítku -- finální úprava omítky), historický štuk je směs z jemného písku, vápna, případně sádry nebo cementu, která se používala na svrchní vrstvu omítky a tvořily se z ní plastické ozdoby.
Podle surovin:
- vápenné, vápenocementové, cementové, vápenosádrové, sádrové, hliněné
Optimální parametry vnitřního prostředí:
Tepelně-vlhkostní podmínky tvoří jen část z faktorů, které ovlivňují mikroklima uvnitř budov, ale z hlediska působení na organismus patří k nejvýznamnějším (následují světelné a akustické podmínky).
- optimální teplota vnitřního vzduchu je pro oblečeného člověka 21,5 ± 2 °C v zimním období
- teplota vnitřního povrchu stěny musí být vyšší než teplota rosného bodu vzduchu
- relativní vlhkost vnitřního vzduchu v místnostech s pobytem osob by měla být mezi 40 % až 60 %, ideálně 50 %
- maximální koncentrace CO2 ve vzduchu v místnostech s pobytem osob nemá přesáhnout 0,1 %
CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V ČASOPISU DŮM&ZAHRADA 3/14.
Objednat lze samostatné číslo nebo získat předplatné, a to přes e-mail: send@send.cz, online na Předplatné časopisů nebo telefonicky: 225 985 225 *








Komentáře
Přidat příspěvek
Načítám komentáře...