Kamenná dlažba II. - Na správném výběru záleží


Autor: Thinkstockphotos.com
Výběr druhu kamene závisí také na účelu použití a předpokládaném zatížení dlážděné plochy, dlažbové kameny by také měly mít alespoň jednu z pohledových stran bez hran či nerovností.
Autor: Oficiální zdroj
ČTĚTE TAKÉ:
Horniny pro dlažby – druhy a vlastnosti
Kvarcit (křemenec) – šedá až hnědá extrémně tvrdá sedimentární hornina s jemně zrnitou texturou. Velmi odolná proti mechanickému poškození a povětrnostním vlivům.
Čedič (bazalit) – tmavá, extrémně tvrdá sopečná vyvřelina. Její zvláštností je, že se odlučuje do hexagonálních sloupců, používá se však přetavená jako dlažba, žlaby či otěruvzdorná potrubí. Po rozvláknění je možné z taveniny vyrobit vysoce kvalitní technické tkaniny.
Fotogalerie
Pískovec – usazená hornina, obvykle žlutavá, ale i šedá, červená či vícebarevná. Její složení je výrazně ovlivněno místem výskytu. Je drolivá a rychle zvětrává, pro dlažby je volena spíše v menší míře pro nepříliš namáhané plochy.
Mramor – krystalický vápenec původně bílé barvy, jehož výslednou barvu významně ovlivňují obsažené nerosty či organické látky v místě výskytu. Pro svou rozmanitou strukturu i barevnost se používá spíše k dekorativním účelům. Velmi dobře se opracovává, řeže a leští, jako dlažba jsou nejčastěji používány řezané kostky v mozaikových chodnících.
Žula (granit) – vyvřelá hlubinná, výrazně zrnitá hornina různých odstínů šedi s nádechem do modra, zlatavého jantaru, výjimečně do červena. Při těžbě je lámána do kvádrů či silných ploten, jako dlažební materiál je využívána v surové i leštěné úpravě.
Titulní foto: Thinkstockphos.com, foto: BeF Home, Česká žula, Magicrete, Technistone








Komentáře
Přidat příspěvek
Načítám komentáře...