Pět nápadů pro stavbu

Další z naší série nápadů pro stavbu. V novinkách tu máme něco pro suché sklepy, izolaci potrubí, střechu i okna. (Titulní foto: Thinkstockphotos.com)

beton

Autor: Českomoravský beton

Stavějte na mokru, ale buďte v suchu

Problémem sklepů však často bývá podzemní voda a zemní vlhkost. Možnému zatékání lze předejít realizací podzemních částí konstrukce z kvalitních vodonepropustných betonů z nabídky skupiny Českomoravský beton. Pod označením PERMACRETE se skrývá značkový beton speciálně navržený pro výstavbu vodonepropustných konstrukcí, známých také pod pojmem "bílá vana". Ve srovnání s klasicky izolovanou konstrukcí je výhodou bílé vany především úspora nákladů za izolace a jednodušší řešení případných závad.

Speciální beton může bez problémů čelit prostředí s podzemní vodou a zemní vlhkostí. Základní, a vlastně nejméně problematickou vlastností betonů pro vodonepropustné konstrukce je omezení průsaku vody hmotou betonu. Betony PERMACRETE mají zaručený maximální průsak tlakovou vodou dle typu na úrovni 20 – 35 mm.

PERMACRETE splňuje nejenom přísné požadavky na průsak hmotou, ale svým složením pomáhá také omezit množství a šířku trhlin v konstrukci od objemových změn. Standardně se vyrábí v pevnostních třídách C25/30 až C40/50. Pro zvýšení pevnosti v tahu za ohybu lze použít typ PERMACRETE D s obsahem rozptýlené výztuže v podobě ocelových drátků. Ty se do betonu přimíchávají již na betonárně a spolu s ním se dopravují na stavbu autodomíchávačem. Díky rozptýlené výztuži dochází (dle příručky Deutscher Ausschuss für Stahlbeton DAfStb-Heft 483) k výraznému zmenšení šířky trhliny (až o 50 %) a omezení průtoku vody skrz trhlinu (až o 95 %). Rozptýlená výztuž dokáže v některých případech zcela nahradit běžnou betonářskou výztuž.

Kam dál

Komentáře

Načítám komentáře...