Pět nápadů pro stavbu

Další z naší série nápadů pro stavbu. V novinkách tu máme něco pro suché sklepy, izolaci potrubí, střechu i okna. (Titulní foto: Thinkstockphotos.com)

Pochozí lavička

Autor: HPI-CZ

Nešlapte na střechu

Pokud předěláváte střechu, měli byste myslet i na stoupací plošiny, lávky nebo nášlapy na tašky. Ty výrazně sníží nebo zcela zruší možnost poškození střechy při kontrolách komínů, které dnes musí mít revizi každý rok. Pochůzný střešní systém musí v ČR splňovat požadavky evropské normy ČSN EN 516 - Prefabrikované příslušenství pro střešní krytiny - Zařízení pro přístup na střechu - Lávky, plošiny a stupně. Tato norma se vztahuje na zařízení pro přístup na střechu trvale připevněné k nosné konstrukci šikmých střech, které slouží ke stání a chůzi během kontroly, údržby a opravy zařízení na střeše. Norma stanovuje základní rozměry, použité materiály, požadavky s ohledem na únosnost zařízení pro přístup na střechu trvale upevněných ke střešní konstrukci včetně jejich upevňovacího systému a rozsah zkoušek.

Umístění plošiny na střechu zvyšuje bezpečnost pohybu po střeše. Montuje se nejčastěji do blízkosti komína, kde usnadňuje jeho čištění. Stoupací plošinu tvoří stoupací rošt a dále držáky roštu, které jsou vodorovně připevněné do držáků stoupací plošiny. Držáky stoupací plošiny se dle typu upevňují za přídavnou střešní lať nebo na stěnu či bok komína. Zejména u větších objektů se na střechy umisťují i kominické lávky se zábradlím. Ty najdete v sortimentu HPI-CZ jak ve variantě rovné, tak ve variantě boční.

Tipem může být třeba sada Robust z nabídky HPI-CZ. Sadu tvoří dva držáky stoupací plošiny pro montáž za přídavnou lať, dva držáky roštu a samotný rošt s protiskluzovým povrchem. Díky tomu je jeho povrch zcela bezpečný proti uklouznutí. Hustě rozmístěné otvory v povrchu roštu navíc zabraňují shromažďování vody a sněhu. Sadu Robust si lze vybrat s povrchovou úpravou pozink nebo v barvené variantě (odstíny: antracit, hnědá, cihlově červená, červenohnědá, černá). Držáky stoupací plošiny jsou v místech styku s krytinou opatřeny pryžovými podložkami, které zabraňují jejímu mechanickému poškození

Kam dál

Komentáře

Načítám komentáře...