Investovat do kondenzačního kotle se vyplatí i bez dotací

kondenzační kotel stříbrný
Kondenzační kotel je dnes možné pořídit i v barevném provedení a díky nízké hlučnosti umístit přímo do interiéru.

Autor: Viadrus

V letošním roce byly spuštěny dotační programy Nová zelená úsporám a Kotlíková dotace, které mají podpořit modernizaci topné techniky českých domácností. Výše dotací zkracuje průměrně dobu návratnosti na celou polovinu, výměna plynového kotle za kondenzační se ale vyplatí i bez dotací.

Pro modelový výpočet můžeme použít starší rodinný dům s celkovou tepelnou ztrátou 20 kW, který byl vytápěn běžným, tedy atmosférickým, kotlem na plyn. Tato zařízení mají průměrnou účinnost spalování kolem 85 %, což při jejich využívání na vytápění i ohřev teplé vody v domácnosti znamená roční náklady na plyn zhruba 76.000 Kč. Výměna tohoto typu za kondenzační kotel s účinností 102 % bude v tomto případě znamenat roční úsporu více než 17.000 Kč.

kondenzační kotel černý
Kondenzační kotel je dnes možné pořídit i v barevném provedení a díky nízké hlučnosti umístit přímo do interiéru.

Autor: Viadrus

Pro výpočet návratnosti jsme vybrali kondenzační kotel NAOS K4 od společnosti VIADRUS, při jehož výběru se náklady na modernizaci včetně projektu, instalace a revize pohybují na hranici 70.000 Kč, což představuje návratnost během 4 let provozu.

kondenzační kotel červený

Autor: Viadrus

„Vysokou účinnost kondenzačních kotlů umožňuje využití tepla ze spalin, které atmosférické kotle nezachytí. Tepelná energie z těchto spalin přitom může tvořit až 11 % celkové energie vzniklé při spalování plynu,“ uvedl Jaroslav Buryan, projektový vedoucí VIADRUS.

Kondenzační kotle jsou moderní zařízení s vysokou účinností spalování. Jsou nenáročné na obsluhu a mají nízké provozní náklady. Jejich nevýhodou byla dříve vyšší pořizovací cena, postupem času se však staly stále dostupnějšími a jejich počet v českých domácnostech stále roste.

viadrus tabulka

viadrus tabulka
Výpočet návratnosti investice do kondenzačního kotle-záměna za atmosférický kotel

Autor: Viadrus

Komentáře

Načítám komentáře...