Hlavní téma časopisu: Bungalovy aneb Bydlete bez schodů

Bungalov
V nabídce společnosti G-Servis je například bungalow70

Autor: Oficiální zdroj

Když se v Indii v době britské nadvlády začali budovat předchůdci dnešních bungalovů, nikdo netušil, jakým fenoménem se stanou ve třetím tisíciletí. Dnes už to nejsou lehké dřevěné chatky, ale dokonalé moderní domy, které splňují veškeré požadavky pohodlného a komfortního bydlení.

Jedná se o jednopodlažní domy obvykle čtvercového nebo obdélníkového půdorysu, velmi oblíbená je ale i půdorysná „stopa“ ve tvaru písmene „L“, případně „U“, která vytváří příjemné krytí terasy a poskytuje kýžené soukromí obyvatelům. V posledních letech roste nejen v České republice obliba těchto staveb, a to pro řadu výhod, které stavebníkům přinášejí.

Dejte sbohem schodům!

Bungalov
Moderní design v pojetí bungalovu Linea od Haas Fertigbau

Autor: Haas Fertigbau

Ta hlavní je jasná: Žádné obtížné zdolávání schodiště. Především pro seniory nebo tělesně hendikepované obyvatele domu je bydlení v přízemním domě vlastně nutnou podmínkou, ale nejen pro ně. Přínosem je i pro obyvatele domu třeba jen s dočasně sníženou mobilitou způsobenou banálním výronem v kotníku, se kterým se vrátí ze zimní dovolené. Také nastávající maminky ocení absenci schodiště. Po narození dítěte se zase nemusejí obávat, že jejich ratolest spadne ze schodů a způsobí si úraz. A koneckonců: Komu by se chtělo několikrát denně z patra do patra, pohyb po schodech prostě není žádný med ani pro osoby bez fyzických omezení…

Lehkost bytí

Dalším bonusem je, že v případě bungalovu nemusíte řešit strop, což se pozitivně projeví na celkových nákladech stavby – postačí jen lehký podhled. Plusem do rozpočtu je také lehká a obvykle nízká konstrukce střechy s menší spotřebou dřeva i střešní krytiny (využívají se obvykle lepené nebo sbíjené vazníky místo klasické vázané krovové soustavy). Přitom výběr typu střechy v podstatě není omezen. Prostor pod střechou lze využít jako skladovací místo k ukládání věcí, které jsou sezonní nebo méně často používané.

S přírodou v kontaktu

Bungalov
Populární vla Tosca od společnosti Canaba

Autor: Canaba

Bungalovy dokonale naplňují požadavek na maximální propojení obytných místností s vnějšími plochami, jako jsou terasy kolem domu, které volně přecházejí v zahradu. Většina populace je v dnešní hektické době vystavena vysokému pracovnímu nasazení a stresu a potřebuje, aby jejich dům byl oázou klidu, pohodlí, místem pro odpočinek a relaxaci ve spojení s přírodou. Velká prosklená okna, která jsou často v bungalovech použitá, dodávají domu vzdušnost a světlost a ještě více umocňují spojení obytného prostoru se zahradou.

  • Text: Klára Herčíková
  • Titulní foto G-Servis

CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V ČASOPISU DŮM&ZAHRADA 11/14. Objednat lze samostatné číslo nebo získat předplatné, a to přes e-mail: predplatne@astrosat.cz, online na Předplatné časopisů nebo telefonicky: 840 336 459

Komentáře

Načítám komentáře...