Jak na kamna na chalupě

Kamna

Autor: Kamnářství Temr

S příchodem podzimu opět u mnohých majitelů chalup vyvstala otázka lepšího vytápění. Mnozí přemýšlí nad stavbou nového krbu nebo dokonce kamen. Kdy se do něčeho takového pustit?

Krby, krbová kamna nebo dokonce kachlová kamna se stále častěji dostávají do našich chat a chalup. Vypadají dobře, vyhřejí i velké domy a mnohé z nich mají dobrou schopnost akumulace. Jenže mnohé lidi odradí vysoká cena, v případě stavby svépomocí pak velké stavební přípravy, ne úplně jednoduchá stavba a nakonec je stejně většinou potřeba pomoc nějakého dalšího odborníka.

Pokud váháte, jestli něco takového u vás na chalupě udělat, zkusili jsme se zeptat odborníka na kamna na několik těch nejzákladnějších otázek. Odpovědi nám poskytl zapálený kamnář Jan Temr, který i přes celkem nízký věk (38) může o sobě říct, že už je opravdovým odborníkem. Vždyť je i v radě cechu kamnářů. V roce 2009 firma Temr získala i titul Živnostník roku ve Středočeském kraji.

*Mnoho lidí by chtělo doma či na chalupě krásná stará kamna. Váhají, zda si něco takového nechat postavit. Co by měli vzít v úvahu, pokud nad nimi rozmýšlí? *

Otázek k řešení je v takovém případě mnoho a odpovědi na ně je nutné hledat až u stolu s konkrétním kamnářem, ale před samotnou schůzkou je vhodné si alespoň říci, jaký je budoucí skutečný účel kamen, předpokládaný rozpočet a samozřejmě i ujasnit preference v designu, barevnosti, případně materiálech.

Kamna

Autor: Kamnářství Temr

Když tam klasická velká kamna nejdou postavit, ať už z jakéhokoli důvodu, co byste doporučil jako náhradu?

Kamna v jejich tradiční podobě jsou prostorově náročná, ale dnes lze již pracovat s modernějšími materiály i stavebními postupy, které umožňují vyhovět téměř každému přání i v tomto ohledu. Každopádně pokud skutečně není řešení, nabízí se použití sériově vyráběných krbových kamen, která proti svým kompromisům ve funkci, vzhledu a životnosti kladou argumenty nižší ceny, snazší instalace a právě menších prostorových nároků.

Jsou nějaké podmínky pro stavbu kamen či krbových kamen (nosnost podlah, hořlavost materiálů apod.)?

Podmínek je poměrně dost a je třeba je řešit ideálně už ve fázi projektu stavby (v případě novostavby) nebo rekonstrukce. Kromě nutného komína, nosnosti podlah či přívodu vzduchu pro spalování je třeba řešit i vnitřní dispozici vytápěných místností, odstupy hořlavých materiálů v interiéru, v případě rozvodů tepla i složení stropů a stěn atd. To vše jsou samozřejmě také otázky, které musí kamnář investorovi nutně klást.

Mnoho lidí je nespokojených s moderními krbovými kamny. Zklamala je možnost regulace, rychlé vychládání, neustále špinavá dvířka apod. Co by tedy měla splňovat správná kamna?

Především jde o zařízení, které nakládá s otevřeným ohněm v domě. Základní podmínkou pro stavbu zakázkových kamen i pro instalaci jednodušších kamen sériových je jejich robustní a bezpečná konstrukce. Kamna musí plnit uvažovaný účel, což je u pokojových typů samozřejmě vytápění (případně přitápění), u kuchyňských kamen (sporáků) tepelná úprava potravin. Pokud jsou kamna uvažována jako hlavní zdroj vytápění (nebo alespoň jako jeden ze zásadních), potom musí být jejich výkon vhodně dimenzovaný tak, aby nedocházelo k přetápění prostor, nebo naopak nedostatečnému vyhřívání, a akumulace zvolená tak, aby byl provoz dostatečně komfortní a nebylo např. potřeba přikládat i během noci.

Kamna

Autor: Kamnářství Temr

Potřebují klasická kamna nějakou speciální údržbu?

Pokud pravidelné každoroční čištění po sezoně nenazveme speciální údržbou, potom nepotřebují. I v tom tkví jejich kouzlo a „konkurenční výhoda“, protože právě údržba vyžadovaná jinými obvyklými zdroji tepla bývá složitá a tím i nákladná.

Když někdo chce kamna, která dlouho udrží teplo, jaké má možnosti a co je podle vás nejlepší varianta?

Klasická stavěná kamna lze postavit zcela dle požadavků zákazníka, tedy i s požadovanou akumulací od cca 5-6 hodin po 15 i více. Akumulace lze dosáhnout kombinací vnitřního funkčního „jádra“ kamen (tj. kombinací těžkého topeniště a tahového systému) a sílou obvodového pláště. V praxi se používá nesčíslně variant a vzájemných kombinací, ze kterých nelze univerzálně určit tu nejvhodnější, aniž bychom se bavili o konkrétním domě a jeho konkrétních obyvatelích. Horské chalupě vyhovují více kamna kombinovaná, která mají akumulaci kratší, ale o to rychlejší a výkonnější jsou při roztápění, naopak trvale vytápěnému a tedy i obývanému domu budou svědčit kamna s maximální možnou akumulací s plynulejším náběhem na provozní teplotu. Mezi těmito extrémy existuje samozřejmě nekonečně mnoho možností, ze kterých kamnář při projektu vybírá.

Vyvložkovat k novým kamnům komín – ano, či ne?

O nutnosti vložkování rozhodne vždy odpovědná osoba, což je v tomto případě kominík, resp. kominík – revizní technik spalinových cest. Pokud se ale chystáme pořídit kamna na několik let, u stavěných kamen dokonce na mnoho desetiletí, potom je rozhodně vhodné vše řešit zavčas a komplexně, a tedy starý komín vyvložkovat. Dělat tuto práci dodatečně je vždy už jen a jen komplikace.

Komentáře

Načítám komentáře...