Ochrana proti hluku v budovách


Autor: Shutterstock.com
Ochranou proti hluku se teoreticky zabývá stavební fyzika, konkrétně akustika staveb. Podle vzniku a šíření zvuku se dělí na zvuk šířený vzduchem, to je například mluvená řeč nebo hudba, a zvuk šířený konstrukcemi, tedy způsobený zejména kroky, pádem předmětu na zem nebo vibracemi způsobenými provozem spotřebičů, například pračky.
Obecně se zvuk šíří od mnoha různých zdrojů, ale v rodinném domě jde hlavně o činnosti člověka a domácích spotřebičů. Při posuzování konstrukcí z hlediska působení zvuku šířeného vzduchem mluvíme o takzvané vzduchové neprůzvučnosti. Hluk vznikající mechanickým působením přímo na konstrukci (zejména podlahu) se označuje jako kročejový zvuk.
Akustická pohoda
Autor: Rigips
Nedupat!
Autor: KPP
Mezi laiky se termín plovoucí podlaha ujal pro laminátové podlahové krytiny, což není přesné. Podle způsobu položení jsou plovoucí (nejsou celoplošně pevně přichyceny k podkladu), ale označení plovoucí neurčuje materiál. Plovoucí může být i podlaha dřevěná nebo například vinylová. Tento typ podlahové krytiny může být velmi hlučný, pokud není položena s tlumicí vrstvou -- pro izolaci kročejového hluku se používá vrstvu korku, plsti nebo pěnová PE-fólie mezi podkladem a laminátovou (dřevěnou) plovoucí podlahou.
- Text: Monika Smekalová
- Titulní foto: Shutterstock.com
CELÝ ČLÁNEK NAJDETE V ČASOPISU DŮM&ZAHRADA 1/16. Objednat lze samostatné číslo nebo získat předplatné, a to přes e-mail: predplatne@astrosat.cz, online na Předplatné časopisů nebo telefonicky: 840 336 459. Volání na bílou předplatitelskou linku je zpoplatněno zvýhodněnou sazbou 1,60 Kč včetně DPH za započatou minutu volání z pevné linky. Volání z mobilního telefonu dle tarifu mobilního operátora.








Komentáře
Přidat příspěvek
Načítám komentáře...