Kreativní techniky při nanášení fasádních omítek

omítky

Autor: Cemix

Navrhování fasád je nesporně jednou z nejkreativnějších fází při projektování staveb. Domovní fasády by měly promlouvat ke kolemjdoucím, líbit se a ladit ke svému okolí. Současná architektura disponuje širokou škálou technologických možností, díky kterým se architektům daří stavbám vnuknout originální a netradiční vzhled. Svůj podíl na tom mají i výrobky a fasádní technologie od společnosti LB Cemix.

Sortiment značky Cemix se letos rozšířil o novou řadu kreativních omítek s názvem MAGIC DECOR. Tyto omítky umožňují vytvářet na fasádě efektní strukturované povrchy, včetně oblíbené imitace pohledového betonu či cihlového zdiva.

Moderní tenkovrstvé strukturální omítky Cemix MAGIC DECOR, omítka Cemix Flexi štuk nebo speciální nátěr Cemix CEMROLL jsou produkty určené pro zájemce o netradiční, moderní, osobité ztvárnění fasád. Vzájemnou kombinací omítek řady Cemix MAGIC DECOR nebo samostatným natažením omítek a jejich následným strukturováním za použití rozličných nástrojů či šablon DECOR lze vytvářet nejrůznější varianty kreativních povrchů fasád.

omítky

Autor: Cemix

Imitace betonu

V současné době je v architektuře velmi oblíbená imitace jemného i hrubého betonu. V tomto případě jde o fasádní povrch zpracovávaný profesionálními nerezovými či plastovými hladítky. Na povrchy imitující pohledový beton je určena právě zmiňovaná nová řada silikonových omítek s názvem Cemix MAGIC DECOR. Cemix ji nabízí ve třech zrnitostních variantách – nejhrubší MAGIC DECOR RAW, MAGIC DECOR LIGHT se střední zrnitostí a nejjemnější MAGIC DECOR FINE. Tyto produkty se dají vzájemně kombinovat a barevně ladit dle přání zákazníka. Důležitým krokem je vetření nejjemnější omítky do podkladních hrubších vrstev tak, aby v podkladu zůstaly viditelné drobné nerovnosti imitující strukturu pohledového betonu.

omítky
Imitace hrubého a jemného betonu

Autor: Cemix

Imitace obkladu

Díky kreativním omítkám od značky Cemix může fasáda dokonce vypadat jako obložená cihelnými pásky nebo kamenným obkladem. K tomu je zapotřebí použít speciální omítkové šablony DECOR. Nejprve se na připravený podklad celoplošně nanáší podkladní vrstva z nátěru Cemix Kontakt COLOR nebo probarvená omítka MAGIC DECOR FINE. Vybraný odstín podkladní vrstvy bude výsledně imitovat spáry cihelných pásků nebo kamenného obkladu. Na tuto vrstvu se nalepí šablona, do které se nanese omítka MAGIC DECOR LIGHT, nebo alternativně Cemix Flexi štuk. Šablona se po zavadnutí omítky odstraní a struktura je hotová. V případě použití omítky Cemix Flexi štuk se může fasáda pro dosažení vyšší vodoodpudivosti ještě natřít hydrofobizačním prostředkem Cemix Cemsill S.

omítky
Imitace cihelných pásků a kamene

Autor: Cemix

Kreativní techniky

Netradičních strukturovaných povrchů lze dosáhnout nejen typickými nástroji, jako jsou zednická lžíce nebo štětec, ale i těmi méně běžnými: otiskem látky či tahy koštětem. Postup je vždy podobný: nejprve se na fasádu nanáší vybraný druh omítky (Cemix Flexi štuk) a po jejím lehkém zavadnutí se vytváří struktury pomocí štětce, koštěte, zmuchlané látky apod. V případě, že preferujete jiné probarvení, než je přirozená barva omítky, dá se fasáda přetřít Cemix Fasádním nátěrem v preferovaném odstínu ze vzorníku Duhově krásný.

omítky
Otisky látky, štětce a lžíce

Autor: Cemix

Fasáda je ozdobou každého domu a díky kreativním omítkám Cemix mají architekti a projektanti další skvělé možnosti při realizaci svých návrhů a představ. Výhodou kreativních omítek je vysoká variabilita a individualita řešení, možnost kombinování technik a barevných úprav. Dát průchod fantazii a kreativitě není s omítkami Cemix nic těžkého.

Komentáře

Načítám komentáře...