Jak zabezpečit domy a byty před požárem

Požár

Autor: Shutterstock.com

Proti vzniku požáru je nemožné se stoprocentně zajistit. Pořízením vhodného vybavení však můžete jeho účinky minimalizovat, a zachránit tak nejen svůj majetek, ale i samotné lidské životy. Co tedy pořídit, abyste minimalizovali riziko požárů a jejich následků?

Pojistěte se proti požáru v domě. Porovnejte si nabídky pojištění majetku.

V České republice podle dat Hasičského záchranného sboru hořelo v loňském roce 3 143 bytů a rodinných domů, zemřelo při tom 45 osob a 701 bylo zraněno. To jsou velmi ošklivá čísla. Abyste mezi ně nepatřili později i vy, měli byste svou domácnost zabezpečit.

Dveře, které hořet nemají

Speciální protipožární dveře nepatří mezi standardy, ale asi by měly. Díky speciální konstrukci jsou tyto dveře mnohem odolnější vůči zvýšeným teplotám a zabraňují šíření požáru (označení EW), tepla (označení El) a kouře. Konkrétní míru odolnosti naleznete v označení na dveřích a udává se v minutách při povrchové teplotě dveří vyšší než 160 °C, což je zápalná hodnota u většiny materiálů. „U protipožárních dveří bývá zaručeno, že neprohoří dříve jak za půl hodiny, což poskytuje dostatek času pro případnou evakuaci a příjezd hasičských jednotek. Ty nejkvalitnější dveře pak zabraňují šíření tepla nebo kouře až po dobu 180 minut a vydrží teploty dosahující 1 000 °C,“ sdělil Petr Píša ze společnosti Frigomont, dodávající speciální protipožární dveře.

Mohlo by vás zajímat

Dveře

Dveře do technických místností

Zdá se, že do technických místností postavit dveře je jednoduché. Jenže budete se divit – není. Záleží totiž na mnoha ...

U bytových domů, kancelářských prostor jsou protipožární dveře nutností, jelikož zamezí rozšíření plamenů do dalších bytů nebo kancelářských prostor. Každý byt je totiž považován za požární úsek, a bezpečnostní dveře tak chrání únikovou cestu. Bohužel v současné době se na to moc nehledí. Novostavby i rekonstrukce paneláků mají požární schválení, i když směrnice říkají, že všechny dveře od bytových jednotek by měly být protipožární, tudíž i s automatickým zavíráním a únikovým otevíráním. Všem je totiž jasné, že toto by byl příliš velký zásah do práv majitelů a nelze vymáhat takové stavební úpravy třeba po starých lidech.

U rodinných domů je pak spíše vhodné zabezpečit ty místnosti, kde je riziko vzniku požáru vyšší. Například kuchyň, kotelna, garáž jsou považovány za vůbec nejnebezpečnější místnosti v domácnosti.

Lepší, když vás budí hlásič nežli hasič

Autonomní detektory požáru a kouře patří mezi základní protipožární vybavení a neměly by chybět v žádné domácnosti. Oheň totiž může vzniknout i během spánku nebo na místech, jež nemáte neustále před očima. Přitom koupě bezdrátového autonomního hlásiče je poměrně levnou záležitostí. Nutná je však kontrola kvality a certifikátů hlásičů požáru.

Umístění detektoru v bytě či rodinném domě je od roku 2008 dáno vyhláškou O technických podmínkách požární ochrany staveb. V bytových domech musí být zařízení autonomní detekce a signalizace instalováno v místnosti vedoucí k východu z bytu. V případě, že se jedná o prostor větší než 150 m², je potřeba umístit další detektor do jiné vhodné části bytu.

Na trhu je k dostání poměrně široká nabídka různých typů kouřových čidel. Nejčastěji jsou využívány optické a teplotní požární hlásiče a čidla CO2.

Jaké jsou druhy požárních hlásičů:

Požár
Zdroj? Honeywell

  • Optické: Paprsek procházející skrz komoru má jiné vlastnosti, když se do ní dostane kouř. Tento rozptyl senzor zaznamená a nahlásí požár. Je to levný systém, který je spolehlivý. Nevhodný je do prašných a vlhkých prostor. Také instalace v pokojích nad krby a kamny, která mohou kouřit ven, není ideální.
  • Ionizační: V hlásiči se ionizuje vzduch v komůrce. Při požáru se změní procházející proud touto komůrkou a detektor hlásí požár. Čidlo má výhodu i nevýhodu ve velké citlivosti.
  • Tepelné: Senzory na principu zvýšení teploty se používají především tam, kde jsou krby nebo kotle, které by u ostatních hlásičů mohly vyvolávat falešné poplachy.
  • Hlásič oxidu uhelnatého: S narůstajícím počtem zateplených a zaizolovaných domů má čím dál větší smysl instalovat hlásiče oxidu uhelnatého. Kamna a krby totiž velmi často spalují ohromné množství vzduchu v místnostech, kam ovšem kvůli těsným oknům a obálce domu žádný další nevstupuje. Procento kyslíku klesá a naopak roste procento oxidu uhelnatého. Člověk je malátný, unavený a může dojít až k zadušení. Tento hlásič může fungovat i jako detektor požáru.

Elektrická požární signalizace

Komplexnější zabezpečení zaručuje systém elektrické požární signalizace (EPS). Ve výrobních halách a prostorech s vysokou koncentrací lidí je tento systém povinností, ale jeho instalace se doporučuje i v domácnostech. Nejenže poskytuje velice účinný systém ochrany, ale výrazně zlepšuje i podmínky pojištění, které se odvíjejí od míry zabezpečení objektu. EPS je plně automatizovaný systém propojený s požární ústřednou, klidně i s mobilním telefonem. V případě vzniku požáru jsou pak varováni nejen obyvatelé objektu, ale spustí se i zařízení a procesy, které omezují účinky požáru. Může se jednat o různé větrací klapky, automatické otevření protipožárních dveří nebo vypnutí přívodu elektrického proudu a plynu. Standardem je dnes zároveň i dálkové propojení systému s pultem centralizované ochrany hasičského záchranného sboru. Ten dostane v případě vzniku nebezpečí včasné varování, což mu poskytuje dostatečné množství prostoru na vyhodnocení rizika a případný zásah – hlavně zdraví a pak majetek.

Hasicí přístroje

Požár
Foto: Vítkovice HTB a.s.
Zákon stanovuje povinnost vybavit rodinný dům alespoň jedním hasicím přístrojem. U bytových domů pak stačí, aby byl umístěn na chodbě na dobře dostupném místě. Autoři vyhlášky rovněž stanovili i minimální výkon, kterým by měl hasicí přístroj disponovat. Ten se však liší podle různých typů obydlí. V rodinném domě nesmí ve výbavě chybět přístroj s hasicí schopností 34 A, v bytových domech pak stačí pěnový či vodní 13 A nebo práškový 21 A.

Písmeno A značí, že je přístroj určen k hašení pevných látek, číslo pak velikost požáru. Většinou je však hasicí schopnost přístrojů kombinovaná. Například práškový hasicí přístroj 34 A je zároveň ve třídě 183 B a C, dokáže tedy uhasit i 183 litrů hořlavé kapaliny a plyny. Hasicí přístroje s minimálním požadovaným výkonem jsou k dostání za ceny okolo 700 korun. Ty s vyšším výkonem jsou sice dražší, ale umožňují delší dobu hašení. Ne každý totiž dokáže hasicí přístroj ovládat efektivně. Předepsané „hasičáky“ se vyprázdní za pár vteřin, přičemž v tak vážných situacích, jako jsou požáry, může každá sekunda znamenat záchranu všeho, co máte.

Komentáře

Načítám komentáře...