Topné kabely pro venkovní použití

Zamrzlý okap

Autor: Shutterstock.com

Vytápět venkovní prostory zní jako vyhazovat peníze z okna. Snažíme se zateplovat budovy, abychom museli topit co nejméně, tak proč bychom místo toho měli plýtvat elektřinou na topení venku? Někdy to ale není tak docela od věci.

Topné kabely se instalují například do okapů a svodů jako prevence proti zamrznutí a vzniku rampouchů. V nížinách stačí použít kabely s příkonem 40 W/m, v nadmořských výškách od 1000 m pak 60 W/m a více. K upevnění topného kabelu ve žlabu se používá žlabová příchytka, do svodu svodová příchytka s řetězem. Aby byl provoz vyhřívání okapů úsporný a nezávisel na manuálním zapínání a vypínání, je třeba systém opatřit termostatem, který kabely rozehřeje v reakci na teplotu vzduchu. Kabely můžete rozvést i sami, k připojení na regulaci a přívod napájení však musíte přizvat elektrikáře.

Zamrzllé potrubí

Autor: Shutterstock.com

Topnými kabely se proti mrazu efektivně chrání také potrubí. Běžná izolace ještě sama o sobě nezaručuje, že potrubí nezamrzne a nepraskne, zatímco s topným kabelem jste v bezpečí, i když teploty klesnou na -40 °C. Topný kabel kromě toho může být i řešením ve chvíli, kdy už voda v potrubí zamrzla. Pro tuto situaci se vyrábí speciální automatické topné kabely s malým termostatem, který se umístí do kritické části zamrzajícího úseku. Kabel pak jen zapojíte do zásuvky. V případě potrubí z plastu se doporučuje dokoupit samolepicí hliníkovou pásku, jež lépe roznese teplo po celé délce potrubí.

Zamrzlý okap
Venkovní aplikace systému ECOFLOOR / www.podlahove-topeni-fenix.cz

Autor: Oficiální zdroj

Vytápět se dají i celé venkovní plochy: příjezdová cesta do garáže, venkovní schody do domu nebo i chodník. Protože se přitom musíte dostat pod dlažbu, jde o nákladnější investici, která bude většině lidí připadat zbytečná. Vyplatí se o ní zapřemýšlet, pokud potřebujete bezbariérový přístup k domu nebo máte s námrazou každoročně opravdu velké problémy a nechcete solit. Pro vytápění ploch se využívají topné rohože, které lze zabudovat pod jakýkoli typ dlažby, včetně zámkové dlažby a betonu. Princip je stejný jako u kabelů - termostat zaručí automatický provoz, a tím pádem i minimum nákladů na energii. Potom se už jenom díváte, jak vám mezi dlaždicemi uprostřed ledna raší tráva...

Komentáře

Načítám komentáře...