Zelená střecha sluší altánům i psím boudám

Zelená střecha

Autor: Shutterstock.com

Líbí se vám zelené střechy, ale bylo by příliš náročné osázet rostlinami tu vaši? Nikde není psáno, že vegetace musí pokrývat jen velké střešní plochy. Zazelenat se může také střecha letního přístřešku, garáže, a dokonce i psí boudy nebo dřevníku.

Zelená střecha má na rodinném domě řadu nesporných výhod, o kterých jsme se rozepisovali už dříve. Předpokladem je však určitá nosnost střešní konstrukce a pečlivé provedení, přičemž se nesmí nic zanedbat a na ničem se nemůže šetřit. Skladbu střešní zahrady tvoří typicky parozábrana, tepelná izolace, geotextilie, hydroizolace, separační, drenážní a filtrační vrstva, na kterou teprve přijde zemina. Bez projektanta se neobejdete a celou realizaci raději svěřte odborné firmě, která vám nakonec může i poradit ohledně dotací z veřejného fondu.

Mohlo by vás zajímat

Zelené střechy

Jak na zelené střechy

Zelená střecha nebo zahrada na střeše se stále častěji objevuje v projektech jako klientem žádané řešení. Z vlastní zkušenosti mohu ...

Malá zahrádka se dá ovšem vytvořit na jakékoli vyvýšené ploše, kterou na zahrádce máme. K méně náročným realizacím patří zelené střechy altánů a jiných zahradních přístřešků, místo k zeleni poskytne i plochá střecha garáže. Svépomocí pak můžete vysadit zeleň na ptačím krmítku nebo psí boudě - tyto ministavbičky nabízejí skvělou příležitost k experimentům. Inspirujte se v naší galerii:

Které rostliny se hodí na střechu

Na střeše může růst teoreticky cokoli, co má mělké kořeny a čemu nevadí přímé slunce. Pro většinu takových trvalek a menších dřevin ale potřebujeme silnou vrstvu substrátu a hodně odolnou střešní konstrukci, která tu tíhu unese. Kromě toho budeme muset myslet i na závlahu. V tomto případě hovoříme o tzv. zelené střeše intenzivní. Jestliže nám na střeše stačí nenáročné sukulenty typu netřesky a rozchodníky, zvolíme variantu extenzivní, která nepředstavuje tak velkou zátěž a nebudeme se o ni muset téměř starat.

Komentáře

Načítám komentáře...