Je v dřevostavbě všechno slyšet? Zvukovou izolaci ovlivní i detaily v projektu

Dřevostavba

Autor: VEXTA DOMY

Zvuková izolace je u dřevostaveb velmi diskutovaným tématem. Problém nastává nejčastěji v patrových domech, kde dřevěná podlaha nesená trámy propustí dolů každý krok. Odborníci přitom tvrdí, že odhlučnění moderní dřevostavby je dnes už srovnatelné se zděným domem. Jak to tedy je?

Pokud jde o stěny, sendvičová konstrukce dřevostavby na tom může být z hlediska zvukové izolace lépe než jedna vrstva zdiva. Obecně totiž platí, že více tenčích vrstev a střídání lehkých a těžkých materiálů s odlišnými hmotnostmi má lepší zvukově izolační vlastnosti než vrstva jediná, jakkoli silná. Prostor mezi sádrovláknitými deskami v konstrukci stěny dřevostavby bývá vyplněn minerální vatou, která slouží jako tepelný i zvukový izolant.

Zvuk se ale nepřenáší jen skrze stěnu. „Je důležité mít na paměti, že pro omezení hluku každého bydlení by se měly správně volit i komponenty pro vybavení domácnosti, jako jsou například dostatečně těsnící dveře,“ připomíná Tomáš Veselý, ředitel značky VEXTA DOMY.

Dřevostavba
Podlaha v nadzemním patře dřevostavby

Autor: VEXTA DOMY

Nejpalčivějším tématem je řešení zvuku neseného z patra do přízemí. Kročejové odhlučnění může v dřevostavbách zajistit kročejová izolace, doplněná vhodnou podlahovou krytinou, například kobercem nebo korkovou podlahou. Ještě lepší efekt poskytuje litý beton, který doporučuje i Tomáš Veselý. „Vzhledem k nadzemním patrům je rozhodně třeba maximálně zmírnit otřesy směrem do přízemí, a proto jsme se v případě podlahové skladby vydali tak zvanou mokrou cestou litého betonu. Ten se svými izolačními schopnostmi dokáže postarat o hlukový útlum, a tím i o klidné bydlení,“ vysvětluje Veselý.

Dřevostavba

Autor: VEXTA DOMY

Míru šíření zvuků v domě může pomoci snížit i jeho vhodná dispozice. Například mezi jednotlivé ložnice je možné umístit koupelnu, nebo ještě lépe šatnu se zavěšeným šatstvem, které ze své podstaty také samo o sobě tlumí zvuk, a je tedy zvukovou bariérou.

Komentáře

Načítám komentáře...