Majitelé žijí v bytě ve městě. Na svou velkorysou zahradu v zahrádkářské kolonii, kde tráví hodně času, se dostanou pěšky za pár minut. Nahradit starou chatku jinou novou by nebyl problém, ale investoři chtěli takovou, která je co nejvíce propojí s přírodou.

Podívejte se na největší kouzlo, které zahradní chatka dokáže:

Zdroj: Youtube

Co navrhli architekti

Místo klasické chatičky vznikl na původních betonových základech unikátní zahradní domeček s patrem, který navrhli architekti ze studia Byró architekti. Chatička má půdorys asi 5 x 3 metry, na výšku necelých 5 metrů a celkem nabízí užitnou plochu 20 m². Náklady se vyšplhaly na 1 milion korun.

Dole se žije přes den, po žebříku se majitelé dostanou do "ložnice", kde si dají dobrou noc. Okénka chatky jsou orientovaná na tři světové strany, ale nejvíce denního světla získává díky geniálnímu nápadu architektů.

Přemýšleli jsme, jak stavbu co nejvíce propojit se zahradou, a nakonec jsme přišli s myšlenkou výklopného panelu, díky kterému se jedna strana domku kompletně otevře," vysvětlují Jan Holub a Tomáš Hanus.

Jak to funguje

Mini dřevostavba je řešená systémem two-by-four, fasáda je z opalovaného dřeva. Černá barva se nevolila náhodně, v okolí se nachází další chatky, většinou tmavé. Ale to nejlepší teprve přijde - když se otevřou velké čelní okenice do stran, objeví se polykarbonátová stěna. Tu stačí vyklopit o 90 stupňů a polykarbonátová stěna se změní ve stříšku. Takže se dá posedět i před chatkou, kdyby pršelo.

Zdroj: VLM

Mechanismus vyklápění panelu sestává z ocelových lanek, kladkových koleček a protizávaží, díky kterému zvládne celou fasádu snadno otevřít jeden člověk," vysvětlují architekti. Nicméně do chatičky lze vstoupit i klasicky dveřmi, z opačné strany.

Dřevo v přírodě

Vtipně řešený zahradní domeček má konstrukci i fasádu ze smrku, stejné dřevo se použilo na vnitřní obklad zadní stěny (boční stěny mají omítku), spací patro i nábytek. Na podlahu se použil modřín.

Na střeše je instalovaný fotovoltaický panel, díky němuž mají majitelé elektřinu, další inženýrské sítě se neřešily. Nic to však nebrání zapálení svíčky, aby romantika letních večerů byla dokonalá.

Související články