Oblast bývalého Nákladového nádraží Žižkov je jedním z největších brownfieldů v Praze. Samotný areál najdete na seznamu našich kulturních památek, hlavní budova patří mezi nejzachovalejší objekty průmyslového funkcionalismu. Ale každá stavba je zasazená do určitého kontextu. Tomu se ve své diplomové práci věnovala Ivana Složilová, dnes Volková, tehdy ještě jako studentka architektury na ČVUT.
Tři území
Celková rozloha žižkovské oblasti je 71 hektarů, Ivana Složilová ve své práci řešila 24 hektarů. Toto území vymezuje ze severní strany ulice Olšanská a rezidenční výstavba, která už je v běhu, z východní strany ulice K Červenému dvoru, z jihu Olšanské hřbitovy a ze západu budova Cetin, jež by se měla letos demolovat.
Architektka navrhla proměnit tuto oblast ve tři funkčně rozdílné, přesto vzájemně propojené celky. Jak architektonicky, tak mnoha cestami, chodníky a zelení, která tu dnes citelně chybí. Na takzvané území klidu u Olšanských hřbitovů by navazovalo nové náměstí jako centrum dění, nákupních možností a významný dopravní uzel (zde se plánuje další stanice metra). Upozorňovaly by na něj dvě výškové stavby – věže, které by okolní budovy významně přesahovaly.
„Věže jsem navrhla jako dominantu a vstupní bránu do nové čtvrti, podle nichž by nové náměstí bylo snadno identifikovatelné už z dálky. V nižších patrech věží jsem uvažovala základní občanskou vybavenost (poliklinika, úřady a podobně), ve vyšších podlažích pak showroomy a sídla prestižních firem,“ vysvětluje autorka studie.
Inspirace a aktivity
Architektka se zaměřila na tzv. území inspirace. Počítá s proměnou bývalého nákladového nádraží v malý industriální park pro veřejnost se zachovanými konstrukcemi (koleje, komunikační mostky s výtahovými věžemi) i s novými kulturními a vzdělávacími objekty „Tato klidnější část by spojovala lidi různých věkových skupin, různých zájmů a vytvářela prostředí, ve kterém se budou navzájem inspirovat. Současně by se zde omezil automobilový provoz,“ upřesňuje.
Nový čtyřpodlažní kulturní objekt by byl multifunkční, tři sály pro 260, 300 a 660 osob by nabídly prostor pro divadelní představení, plesy, konference a jiné akce. Na něj by navázala třípodlažní budova vzdělávacího centra zaměřená na hudbu, tanec a umění. Součástí plánu je i galerie, nahrávací studia, ateliéry pro výuku a další aktivity pro děti a dospělé. (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)
Chcete se o návrhu dozvědět další informace?
- Jak bude fungovat železobetonová konstrukce
- Barevné pásy vnějšího osvětlení jako architektonický prvek
- Propojení ulic a bytové zástavby
- Vybudování protihlukových bariér
- Místa pro služby, kulturu a odpočinek
To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v březnovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 15. února 2024.
Zdroj: Dům&Zahrada