Pracovat pro kamarády někdy může, jindy nemusí být výhodou. V případě této stavby šlo o konstelaci výhodnou pro všechny. Milena Kubiszová a Ondřej Volný ze skvadra architekti měli plnou důvěru svých investorů a volnou ruku ve všem, co se domu týká.
Rodině v dřívější době rekonstruovali byt v Praze, vzájemně se dobře znají, shodnou se ve vkusu a životním stylu. Manželskému páru se dvěma dcerkami byli proto architekti nápomocni již od počáteční fáze, poradili při koupi vhodného pozemku. Ideální situace!
„Investoři měli v lokalitě více vyhlídnutých pozemků, protože se tam nyní hodně staví. Jeli se podívat asi na tři možnosti a potom se naskytl tento pozemek, kde je díky poloze u rokle na okraji města fantastický klid. Sousední komunikaci odcloňuje pás zeleně a výškový odskok, a ačkoli měl pozemek trochu atypický tvar se šikminou a nájezdem, poradili jsme investorovi, že toto je nejlepší volba hlavně z hlediska klidu a soukromí,“ vypráví architektka Milena Kubiszová.
Racionální členění
V zasíťované oblasti na okraji Brandýsa určené pro výstavbu rodinných domů tedy vybrali pozemek ze dvou stran obklopený zelení, k další straně usadili dům a čtvrtou hranu uzavřela nejnovější stavba, která původně ani v plánu nebyla, totiž saunový domek.
Architektka popisuje: „Rodinný dům je přízemní, nepodsklepený, má kompaktní tvar. Je zastřešený sedlovou střechou s rozdílnými sklony střešních rovin, přibližně 21O a 40O. Investoři měli celkem standardní požadavky – vzhledem k tomu, že mají dvě děti, chtěli tři ložnice a jednu místnost, která bude sloužit jako pracovna nebo hostinský pokoj. První návrh byl o něco nabubřelejší, investoři ještě neměli představu o finanční náročnosti rodinného domu.“
„Když se projekt nacenil, začali jsme seškrtávat a projekt přepracovali. Navrhli jsme racionální, skromnější dispozici, abychom se vyrovnali s danými limity. V dětských pokojích jsou proto spací patra, půdorysně jsme se krásně vešli, využili jsme ideálně prostor pod šikminou a dívky přitom mají velkorysá lůžka.“
Sauna na závěr
„Garáž, která stojí samostatně, byla zadaná od prvopočátku. S covidem přišel ještě požadavek na saunový domek, to jsme už měli projekt téměř hotový. Rodinu napadlo, že kdyby karantény pokračovaly dlouho nebo se často opakovaly, hodil by se únikový pracovní prostor pro regulérní home office,“ vysvětluje Milena Kubiszová.
„A protože oba majitelé mají rádi saunování, takhle se nám to propojilo. Investoři zároveň mysleli na budoucnost – kdyby bylo třeba, může se multifunkční rezerva proměnit i na bydlení pro rodiče. Domek se nám podařilo usadit k hranici pozemku, a odclonit tak sousední parcelu. V sousedství sice panují hezké vztahy, prostor před terasou se však takto pěkně uzavřel do úplného soukromí a sauna návrhu pomohla.“ (Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.)
Chtěli byste se o zajímavém domku dozvědět další informace?
- Hlavní obytný prostor a neobvyklá knihovna
- Rozmístění a vybavení místností
- Návrhy a nábytek na míru
- Volba barev a materiálů
- Základní údaje o autorech a o projektu
To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v říjnovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 19. září 2024.
Zdroje:
- Jana Matoušková,
- Dům&Zahrada