Na trhu pravděpodobně stále dochází ke korekci silných covidových let. Počet nabídek rekreačních objektů k prodeji se totiž meziročně zvýšil téměř ve všech krajích. V květnu došlo na portále Sreality.cz k meziročnímu poklesu zájmu o kategorii „Chaty a chalupy” přibližně o 7 %.

Zájem o chalupy opadá

Pokud se zaměříme na vývoj od začátku roku, tak došlo ke snížení dokonce o 8,4 %. Počet nabídek se naopak meziročně zvýšil téměř ve všech krajích. K mírnému poklesu došlo jen ve Středočeském a Karlovarském kraji. „Celkově mohli zájemci na portále v květnu letošního roku vybírat ze 4 176 nabídek, což představuje meziroční nárůst o přibližně 8,5 %,” komentuje Hana Kontriš, manažerka oborových služeb Seznam.cz.

Ceny nemovitostí

Zdroj: Youtube

Ceny se v krajích liší. V Libereckém kraji výrazně klesají

Na nabídkové straně se vývoj v jednotlivých krajích liší. Přesně v polovině krajů můžeme v květnových datech u rekreačních nemovitostí ve velmi dobrém stavu sledovat meziroční nárůst ceny, v druhé polovině pokles. „Nejvýraznější snížení nastalo v Libereckém kraji, kde průměrná cena za metr čtvereční klesla o 11,5 % na 46 800 Kč. Naopak ve Středočeském kraji, který je s květnovou nabídkou 598 chat a chalup ve velmi dobrém stavu suverénním lídrem z hlediska dostupných nemovitostí mezi všemi regiony, došlo k meziročnímu nárůstu průměrné ceny o 3,7 % na 52 700 Kč/m²,” komentuje Pavel Chmelík, datový analytik Sreality.cz.

Středočeský kraj naopak posiluje

Nárůst cen ve Středočeském kraji si lze vysvětlovat i tak, že jde o region, ve kterém mnoho lidí investuje do rekreačních nemovitostí z toho důvodu, že pořídit si dům se zahradou přímo v Praze je už pro mnoho investorů za současných hypotečních sazeb cenově zcela nedostupné. S mírným nárůstem ceny koreluje i fakt, že rekreačních nemovitostí je v tomto kraji v meziročním srovnání méně, což vybočuje z trendu,“ říká Hana Kontriš.

Přihlášení

My si vás zapamatujeme a můžete číst Dumazahrada.cz bez omezení.
Ještě nemáte účet? Registrujte se
Odemknout anketu
warning_fill
Hlasovat v anketě mohou jen přihlášení uživatelé.

Chtěli byste mít svou chalupu nízkoenergetickou?

Ano, nemuseli bychom tolik topit. 34 %
Ne, chalupa by ztratila své kouzlo. Topení dřevem nás baví. 66 %
Průměrná cena za metr čtvereční rekreačních nemovitostí ve velmi dobrém stavu v Česku v květnu 2024
KrajCena
Jihočeský kraj42 500 Kč
Plzeňský kraj40 200 Kč
Karlovarský kraj33 200 Kč
Ústecký kraj39 000 Kč
Liberecký kraj46 800 Kč
Královéhradecký kraj42 000 Kč
Pardubický kraj35 300 Kč
Olomoucký kraj36 900 Kč
Zlínský kraj36 100 Kč
Hlavní město Praha66 000 Kč
Středočeský kraj52 700 Kč
Moravskoslezský kraj37 500 Kč
Kraj Vysočina34 300 Kč
Jihomoravský kraj46 200 Kč

Zdroj: Cenový kompas Sreality.czVývoj nabídkových cen Sreality.cz 

Související články