Stručný souhrn z článku
- Více než polovina Čechů plánuje změnit svou bytovou situaci, preferují koupi nové nemovitosti nebo rekonstrukci stávající.
- Covid-19 způsobil výrazný nedostatek stavebních materiálů a vysokou poptávku po řemeslnících, což vedlo ke zdražení materiálu a práce.
- Z důvodu vysokých cen a nedostatku řemeslníků si mnoho lidí rekonstruuje domovy svépomocí.
Tento souhrn byl vytvořen pomocí AI a je kontrolován redakcí.
Od Covidu-19 prošel stavební trh velkou proměnou. Přetrhaly se dodavatelské řetězce, a ve stavebnictví tak nastal nedostatek stavebních materiálů. Výrobci zvyklí na kontinuální provoz byli nuceni zastavit nákladnou výrobu. „Do toho přišlo úplně jiné chování zákazníků, než se očekávalo. Lidé, kteří trávili více času ve svých domovech, objevovali jejich nedostatky a pouštěli se do rekonstrukčních prací. Vznikla extrémně vysoká poptávka po řemeslnících. Všechno dohromady tak pomalu vedlo k vyšším cenám za materiál a práci,“ popisuje situaci Martin Ekrt, výkonný ředitel portálu NejŘemeslníci.cz.
Roste počet rekonstrukcí
Kromě novostaveb pak nadále pokračuje trend rekonstrukcí, jenž trvá již od dob covidu. Mimo potřeby neodkladných oprav v tomto vývoji hraje značnou roli skutečnost, že se náklady na rekonstrukce pohybují v řádu statisíců, a lidé tak své úspory často investují právě do rekonstrukce bydlení, aby je ochránili před inflací, a zároveň tak zhodnotili svou nemovitost.
Jaký bude realitní trh v roce 2024?
Nárůst cen je zřejmý
Během posledních tří let se stavba domu výrazně prodražila. „Projekt domu jsme si s manželkou nechali vypracovat již v roce 2020, v té době jsme měli celý dům odhadnutý na cca 3,7 milionů korun. Jednalo se o cenu bez terénních úprav zahrady, okolí domu a bez plotu,“ povídá Matěj ze Svitavska. V současné době odhaduje, že ho dokončení stavby vyjde na 5 milionů korun. Ve snaze ušetřit náklady se lidé jako Matěj snaží velkou část stavby zvládnout vlastními silami. Řemeslníky si tak zvou hlavně na úzce specializovanou práci.
Nedostatek řemeslníků
„Většinu prací jsme realizovali svépomocí, až na střechu, vnitřní omítky a elektroinstalaci. Dům však ještě není dokončený. Je tedy možné, že na co nestačíme, ještě využijeme služeb řemeslníků,“ dodává mladý muž ze Svitavska. V loňském roce byli nejžádanější řemeslníci z oblasti elektroinstalace, instalatérských prací, rekonstrukcí koupelen a zedničiny. „Dlouhodobě však chybí obkladači, pokrývači, kamnáři nebo svářeči. Velká poptávka je také po fasádnících, klempířích, pokrývačích nebo tesařích,“ vyjmenovává Martin Ekrt.
Situace na hypotečním trhu
Hypoteční trh dle České bankovní asociace (ČBA) v posledních několika měsících ve srovnání s druhou polovinou minulého roku mírně ožívá. Nicméně ve srovnání se situací těsně před vypuknutím pandemie jsou měsíční objemy poskytovaných hypoték stále o polovinu nižší. Na menší rekonstrukce proto lidé častěji volí úvěr ze stavebního spoření. Například Moneta Money Bank zaznamenala v meziročním porovnání roku 2021 a 2022 dvojnásobný nárůst počtu těchto úvěrů.
„Oživení této poptávky je logickým vyústěním růstu úrokových sazeb u běžných hypoték. Mezi přednosti tohoto řešení patří možnost získat vyšší úvěr bez nutnosti zajišťovat ho nemovitostí. Splatnost úvěru navíc může být až 25 let s možností snížení daňového základu u daně z příjmu,“ řekl místopředseda představenstva MONETA Stavební spořitelny Petr Toman.
Zdroj: ČBA, NejŘemeslníci