Jihočeská perla

Známé jihočeské město zažilo největší rozkvět v dobách, kdy krumlovské panství patřilo Rožmberkům. V centru lze dodnes obdivovat několik stovek památkově chráněných objektů zejména gotických, renesančních a barokních.

Z mnoha stran

Zachovalé historické jádro Českého Krumlova se dostalo na Seznam světového dědictví UNESCO v roce 1992 jako jeden z prvních zástupců našeho památkového bohatství, spolu s Prahou a Telčí. Nabízí mnoho architektonických skvostů z řady staletí na půdorysném základě, který vznikl už ve středověku, a lze do něj vstupovat z více stran.

Rozdíl oproti době založení je nyní zejména v tom, že v 19. století byla většina městského opevnění i bran zbouraná, rozsah celku nadále vymezují meandry řeky Vltavy. Zajímá-li vás, jak to vypadalo kdysi, navštivte Regionální muzeum, kde je k vidění keramický model historického centra zachycující stav kolem roku 1800.

Pod dohledem

Učebnicovým příkladem několika stavebních slohů je druhý největší hradní a zámecký komplex v České republice, jehož majiteli se postupně staly čtyři šlechtické rody: Vítkovci, Rožmberkové, Eggenberkové a Schwarzenbergové. Rozkládá se na skalnatém ostrohu nad Vltavou, tady si podává ruku gotika s renesancí, barokem a rokokem (13. až 18. století). Článek byl redakčně krácen, celé znění najdete v novém vydání časopisu DŮM&ZAHRADA.

Chcete se o Českém Krumlově dozvědět ještě víc?

  • Další rarity města a okolí
  • Barokní divadlo, kostýmy a dekorace
  • Plášťový most
  • Zámecká zahrada
  • Trojlodní kostel sv. Víta

To vše a mnoho dalších informací a produktů najdete v únorovém čísle časopisu DŮM&ZAHRADA, které vychází 18. ledna.
Zdroj: Dům&Zahrada

Související články