Ničivé tornádo z roku 2021 ukázalo, že i v našich končinách je nutné s extrémním větrem počítat. Podle České asociace pojišťoven (cap.cz) řešily v roce 2022 pojišťovny přes 270 tisíc majetkových pojistných událostí za téměř 13 miliard korun.
Škody z vichřice vzrostly oproti předchozímu roku o třetinu, pojišťovny řešily 48 597 pojistných událostí s celkovou škodou přes 1,4 miliardy korun. V roce 2023 bylo nahlášeno 24 618 pojistných událostí se škodou téměř za miliardu korun.
Pozor na pojištění
Pro komplexní ochranu majetku je ovšem nutné mít pojištěnou nemovitost i domácnost, jak upozorňuje web opojisteni.cz. Pojištění nemovitosti má podle pojišťoven uzavřeno asi 55 procent obyvatel ČR, pojištění domácnosti kolem 65 procent. Vzhledem k růstu cen nemovitostí v posledních letech je ale mnoho nemovitostí pojištěno nedostatečně, podle odhadů se to týká až 70 procent z nich.
Pokud tedy dojde ke škodní události, může pojišťovna ze zákona úměrně krátit plnění. Opojisteni.cz uvádí příklad, kdy vichřice způsobí na střeše škodu za sto tisíc, ale pojišťovna kvůli podpojištění vyplatí jen 50 tisíc. Pojištění majetku by se proto mělo aktualizovat každé dva roky. Možností je i tak zvaná indexace, kdy správnou pojistnou částku hlídá pojišťovna.
Velmi nepovedená rekonstrukce střechy na RD po rodičích
Jak je to s odolností lehkých krytin vůči větru?
Než ale později řešit pojistnou událost, je lepší případnému poškození střechy předcházet již při její realizaci. Mezi majiteli panuje představa, že některé střešní krytiny, například ty plechové, jsou z pohledu poškození větrem více rizikové, protože jsou velmi lehké, a vítr by je tedy mohl snadno poničit.
Klíčovou roli zde ale hraje to, jak byla krytina namontovaná. Pokud fouká silný vítr, vydrží plechová střecha stejnou zátěž jako klasické betonové tašky. Pokud ji vítr strhne, je na vině obvykle řemeslník, který nedodržel správný postup pokládky.
Chyby při pokládce se nevyplácí
Velkým problémem je nedostatečné množství nebo nesprávné rozmístění kotevních prvků. To je nebezpečné nejen z pohledu odolnosti krytiny například právě proti větru, ale může to s sebou nést i nežádoucí akustické efekty.
Spolehlivý výrobce by proto měl mít stanovené montážní postupy tak, aby krytina vydržela všechny myslitelné klimatické vlivy na našem území. Pokud se počítá s velkým zatížením větrem, je možné kotvení zesílit použitím většího množství šroubů.
Dali byste si na dům plechovou střešní krytinu?
Střešní krytina SATJAM Rapid Trend svým vzhledem připomíná falcovanou střešní krytinu, tedy krytinu s dvojitou stojatou drážkou. Její montáž je však mnohem jednodušší, rychlejší a tím i cenově dostupnější.
Jak na to, aby střecha ve větru vydržela?
Plechová krytina se obvykle upevňuje provrtáním šroubů s kovovou podložkou a těsněním skrz krytinu do nosného podkladu. To je ale třeba provést správně.
„Šroub musí být kolmo ke krytině, aby na ni dosedl celou plochou, také pod ním nesmí zůstat zbytky ochranné fólie. Zásadní je jeho správné dotažení tak, aby se těsnění roztáhlo asi o 1 mm přes okraj podložky. Nesmí to být více ani méně. Působením slunce těsnění zvulkanizuje, a prostup je tak trvale utěsněný a šroub se nemusí časem dotahovat,“ popisuje běžný postup z praxe Ing. Petr Tureček, produktový manažer SATJAM.
V případě extrémního větru pak nemůže uletět jen plech ze střechy, ale pokud dojde k jeho uvolnění, většinou má v sobě zachované například laťování z krovu. V těchto případech ale většinou dochází už k destrukci stavby, nebo její části.